Jump to content

George_D
 Share

Recommended Posts

πάντως πολλά κομμάτια κολλάνε πλέον όπως ότι ο αλεξίου μιλούσε για ιδιοκτησία και έσοδα έρα

Το ερασιτεχνικό σωματείο έχει τα μεγαλύτερα κέρδη από το γεγονός της επιστροφής της ΑΕΚ στο σπίτι της αφού από μέρος των εσόδων του γηπέδου ζουν όλα τα τμήματα. Η σύμβαση είναι ξεκάθαρη όσον αφορά τον ιδιοκτήτη του γηπέδου. Και για όσους έχετε αμφιβολία ότι τα χρήματα αυτά δεν αρκούν για τη χρηματοδότηση και ότι δεν είναι δεδομένη η αποπεράτωση του έργου, σας συνιστώ να κάνετε μια βόλτα από τη Νέα Φιλαδέλφεια για να δείτε πόσο έχουν προχωρήσει μέχρι σήμερα τα έργα χωρίς την παραμικρή χρηματοδότηση αλλά με ίδια κεφάλαια ,

το παραχωρητήριο ήταν κατάπτυστο αφού ένα γήπεδο αξίας 85εκ όχι μόνο θα άνοικε σε αυτόν που θα έβαζε 15 εκ άλλα θα μπορούσε να το κάνει ότι ήθελε χωρίς να δώσει αναφορά σε κανένα και καλός η περιφέρεια το ακύρωσε . 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, nikos said:

Δλδ ο Νοτιας πιστολιασε το δανειο, ο Μελ πηρε σε πλειστηριασμο το προπονητικο και πιο πριν ειχε αγορασει και 70 στρεμματα διπλα; 

Και μας λενε οτι αυτα θα ανηκουν στην ΑΕΚ; 

Και τις ακαδημιες τις πληρωνει ο Σαραντης;

Πολυ μπερδεμενα πραγματα αν ειναι οπως τα γραφω. Και καλο ειναι να μην βγαζουμε πολλα συμπεραςματα πριν μας τα ξεμπερδεψουν.

 

 

Και εγω οπως τα γραφεις τα εχω στο κεφαλι και προσπαθω να καταλαβω πως και τι αλλα μου ειναι δυσκολο μιας και δεν υπαρχουν αποδειξεις αλλα μονο εικασιες και υποθεσεις. Εχει να πεσει στο μελλον γελιο....

Link to comment
Share on other sites

Καλα οι ακαδημιες δεν εχουν ιδιαιτερη σχεση.

Σε 2 χρονακια το πολυ θα χουμε σαφη εικονα για ολα λεω εγω.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos said:

Δλδ ο Νοτιας πιστολιασε το δανειο, ο Μελ πηρε σε πλειστηριασμο το προπονητικο και πιο πριν ειχε αγορασει και 70 στρεμματα διπλα; 

Και μας λενε οτι αυτα θα ανηκουν στην ΑΕΚ; 

Και τις ακαδημιες τις πληρωνει ο Σαραντης;

Πολυ μπερδεμενα πραγματα αν ειναι οπως τα γραφω. Και καλο ειναι να μην βγαζουμε πολλα συμπεραςματα πριν μας τα ξεμπερδεψουν.

 

 

όπου μπλέκεται ο μελ είναι μπερδεμένα άλλα η ουσία είναι αυτή . Μονο δεν μας έχουν πει ότι ανοίκουν στην ΑΕΚ αλλα ότι θα τα κάνει δωρεά ( το πότε δεν μας λένε)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Και εγω οπως τα γραφεις τα εχω στο κεφαλι και προσπαθω να καταλαβω πως και τι αλλα μου ειναι δυσκολο μιας και δεν υπαρχουν αποδειξεις αλλα μονο εικασιες και υποθεσεις. Εχει να πεσει στο μελλον γελιο....

τι αποδείξεις θέλεις ? το προπονητικό βγήκε πλειστηριασμό φφού το δάνειο δεν εξυπηρετούταν και αγοράστηκε απο μέλ ( η εταιρεία συμφερόντων του το ιδιο κάνει)  . Η ΠΑΕ έχει κάποια σύμβαση με τον ιδιοκτήτη (μελ) και αυτή τη στιγμή επενδύει χρήματα της παε σε εκτάσεις ιδιοκτησίας μελ με βάση το νόμο βασιλειάδη . 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, XAMΠOΣ said:

Και εγω οπως τα γραφεις τα εχω στο κεφαλι και προσπαθω να καταλαβω πως και τι αλλα μου ειναι δυσκολο μιας και δεν υπαρχουν αποδειξεις αλλα μονο εικασιες και υποθεσεις. Εχει να πεσει στο μελλον γελιο....

Κανενα γελιο δεν θα πεσει.

Περασε νομος που ξεκαθαριζει τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, AG21 said:

τι αποδείξεις θέλεις ? το προπονητικό βγήκε πλειστηριασμό και αγοράστηκε απο μέλ ( η εταιρεία του) 

Οττι ανηκει στην ΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Οττι ανηκει στην ΑΕΚ.

δεν ανήκει στην ΑΕΚ όπως δεν άνηκε και η παιανία στο βάζελο .  Απο αρδάκια διαρροές βγήκε ότι θα το κάνει δωρεά άλλα επίσημα η απο τον ίδιο δεν έχει ακουστεί τπτ . 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, Bukowski said:

Κανενα γελιο δεν θα πεσει.

Περασε νομος που ξεκαθαριζει τα παντα

Καλα και νομος υπηρχε που και καλα ο Μελ δεν ειχε δικαιωμα να ασχοληθει με την ΠΑΕ και ως και οι υπουργοι της κυβερνησης τον φωναζουν προεδρο....! Σιγα τωρα που ενας νομος απο τους δεκαδες θα ξεκαθαρισει τα παντα/. Για καθε νομο βγαινουν 10 παραθυρακια στην μπανανια....

Γελιο θα πεσει με το τι εχουν να δουν τα ματια μας στο μελλον λεω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Εικονα θα εχουμε σιγουρα, απλα μεχρι τοτε μικρο καλαθι ειτε θετικο, ειτε αρνητικο. Ιδωμεν.

Παντως καλο το real estate αλλα ας δει και λιγο την ομαδα γιατι και για τον ευεργετη Νοτια διαβαζαμε κι επι Νοτια η ΑΕΚ υποβιβαστηκε ξερω ´γω και το προπονητικο παραλιγο να το φορεσει μενταγιον. 

Οχι οτι θα υποβιβαστεις, αλλα δεν θεωρω οτι εχεις περιθωριο πλεον να γραφεις στα παπαρια σου το αγωνιστικο γιατι «κοιτας το μελλον κι οχι τα εφημερα και στην τελικη πηρες κι 1 πρωταθλημα».

Οσο ψυχραιμα και να το δεις η ομαδα δεν εχει περιθωρια για τετοια.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, AG21 said:

δεν ανοίκει στην ΑΕΚ όπως δεν άνηκε και η παιανία στο βάζελο . 

Απλα απο Νοτια Πηγε στον Μελ και αργοτερα στον επομενο αγοραστη σωστα? Τωρα ΑΝ ΘΑ κανει δωρεα το ξανασυζηταμε. Στα δυσκολα παντως μπορει να παιρνει και νΟΙΚΙ ως ιδιοκτητης?:DΛεω εγω ο εμπαθης.....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' ολα να ξεκαθαρισουμε οτι κανενας δεν μπαινει στην μπαλα απο αγνα οπαδικα αισθηματα.

Ο Μελ εντελως τυχαια μολις ντηλαρε τον ΟΠΑΠ πηρε και την ΑΕΚ ελευθερη χρεων.

Ο Σωκρατης πριν γινει εθνικος προμηθευτης και επειδη ειχε περιεργο παρελθον φροντισε να αποκτησει τον Νο1 στρατο της χωρας για να μην τον αγγιζει κανεις κτλ κτλ.

Απο εκει και περα το ολο μπερδεμα θεωρω ξεκιναει απο το γεγονος οτι ο Μελισσανιδης ως μικρομετοχος του ΟΠΑΠ δεν μπορει να ειναι ιδιοκτητης ΠΑΕ. Αυτο λυθηκε με τον νομο Βασιλειαδη. Μενει να δουμε το ποτε και το πως.

Επισης οι ΠΑΕ δεν μπορουσαν μεχρι τον νομο Βασιλειαδη να εχουν στην ιδιοκτησια τους περιουσιακα στοιχεια. Πλεον λυθηκε και αυτο.

Εντελως τυχαια δηλαδη η κυβερνησαρα μας περασε εναν νομο που βολευει 100% τον Μελισσανιδη και την ΑΕΚ.

Εννοειται πως προσωπικα θεωρω πως ολα αυτα εγιναν με παρεμβαση και πιεση Κοκκαλη αλλα αυτα ειναι αλλη ιστορια. Ας πουμε οτι ο Μελισσανιδης ελεγχει την κυβερνηση (lol).

Τελος παντων, αν ηταν να παμε με το γραμμα του νομου, ακομα χορτα θα χε το χωραφι.

Υπομονη και ολα θα ξεκαθαρισουν συντομα.

Μεχρι τοτε εξυπακουεται πως τα χρηματα κανουν βολτα απο την μια τσεπη στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
5 minutes ago, AG21 said:

δεν ανήκει στην ΑΕΚ όπως δεν άνηκε και η παιανία στο βάζελο .  Απο αρδάκια διαρροές βγήκε ότι θα το κάνει δωρεά άλλα επίσημα η απο τον ίδιο δεν έχει ακουστεί τπτ . 

Συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, XAMΠOΣ said:

Απλα απο Νοτια Πηγε στον Μελ και αργοτερα στον επομενο αγοραστη σωστα? Τωρα ΑΝ ΘΑ κανει δωρεα το ξανασυζηταμε. Στα δυσκολα παντως μπορει να παιρνει και νΟΙΚΙ ως ιδιοκτητης?:DΛεω εγω ο εμπαθης.....

το αργότερα θα το δούμε τώρα είναι στο μελ και η παε επενδύει χρήματα της σε αυτές τις ιδιοκτησίες και αναμένουμε τη δωρεά σύμφωνα με τις διαρροές . 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
Just now, AG21 said:

το αργότερα θα το δούμε τώρα είναι στο μελ και η παε επενδύει χρήματα της σε αυτές τις ιδιοκτησίες και αναμένουμε τη δωρεά σύμφωνα με τις διαρροές . 

Ε ναι . Αφου ο νομος Βασιλειαδη λοιπον επιτρεπει πλεον στις παε να εχουν περιουσια περιμενουμε ολοι με αγωνια την δωρεα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Απλα απο Νοτια Πηγε στον Μελ και αργοτερα στον επομενο αγοραστη σωστα? Τωρα ΑΝ ΘΑ κανει δωρεα το ξανασυζηταμε. Στα δυσκολα παντως μπορει να παιρνει και νΟΙΚΙ ως ιδιοκτητης?:DΛεω εγω ο εμπαθης.....

Βασικα ενα ερωτημα ειναι αν παιρνει ηδη νοικι.

δεν ειναι θεμα εμπαθειας, αλλα η επιλογη να μην ενημερωνουν (οχι εκ του πονηρου θεωρω, απλα παντα ειχε αυτο το στυλακι ο Μελισσανιδης), δημιουργει αποριες σε οσους ασχολουνται λιγο παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Απλα απο Νοτια Πηγε στον Μελ και αργοτερα στον επομενο αγοραστη σωστα? Τωρα ΑΝ ΘΑ κανει δωρεα το ξανασυζηταμε. Στα δυσκολα παντως μπορει να παιρνει και νΟΙΚΙ ως ιδιοκτητης?:DΛεω εγω ο εμπαθης.....

Σαφως και μπορει να παιρνει νοικι εαν αγορασει κατι 3,5m και η ομαδα το χρησιμοποιει.

Εκτος αν αγορασει κατι με 3,5m, περασει ο Βασιλειαδης νομο να μπορουν η ΠΑΕ να εχουν περιουσιακα στοιχεια, και ο Ασλανιδης αποφασισει να αγορασει η ΠΑΕ ΑΕΚ το προπονητικο εναντι 3,5m απο τον Μελισσανιδη.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ

Ακριβως ετσι.

Τωρα αν παιρνει νοικι θα το δουμε στον επομενο ισολογισμο. Πχ αν δουμε 3.5εκ σε νοικια μην μας παραξενεψει?

Οπως τα λεει και ο Μπουκο καπου εχει δικιο απλα αν ειχαμε μια καλη ομαδα με παιχταραδες ολα αυτα δεν θα μας απασχολουσαν. Επειδη η ομαδα μιζεριαζει ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ και κανει αγορες γης και τσιμεντου απλωχερα καπου εχουμε στραβωσει διοτι καπου πως να το κανουμε ειμαστε οπαδοι μιας ομαδας οχι μετοχοι στην τελικη. Οκ καλα ολα αυτα που γινοντε αλλα οχι να την πληρωνει η ομαδα με το δυναμικο της. Δηλαδη οχι να παιζω 3 χρονια χωρις εξτρεμ για να παρει ο αλλος οικοπεδα ελεος.

Αν ειχε παρει οτι χρειαζεται η ομαδα και εκανε οτι κανει δεν θα μιλαγε κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, Bukowski said:

Σαφως και μπορει να παιρνει νοικι εαν αγορασει κατι 3,5m και η ομαδα το χρησιμοποιει.

Εκτος αν αγορασει κατι με 3,5m, περασει ο Βασιλειαδης νομο να μπορουν η ΠΑΕ να εχουν περιουσιακα στοιχεια, και ο Ασλανιδης αποφασισει να αγορασει η ΠΑΕ ΑΕΚ το προπονητικο εναντι 3,5m απο τον Μελισσανιδη.

 

Την δωρεα δεν βλεπω καπου ομως ρε συ...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nikos said:

Βασικα ενα ερωτημα ειναι αν παιρνει ηδη νοικι.

δεν ειναι θεμα εμπαθειας, αλλα η επιλογη να μην ενημερωνουν (οχι εκ του πονηρου θεωρω, απλα παντα ειχε αυτο το στυλακι ο Μελισσανιδης), δημιουργει αποριες σε οσους ασχολουνται λιγο παραπανω.

Μπορει να παιρνει την χορηγια του ΟΠΑΠ που χαν τα Σπατα.

Γιατι αν δεν επενδυσει στα Σπατα ο ΟΠΑΠ που θα επενδυσει;

Link to comment
Share on other sites

Νόμος βασιλειάδη

"1. Αθλητικές ανώνυμες εταιρείες (Α.Α.Ε) μπορούν, ύστερα από άδεια της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού, να αναθέτουν, με δική τους δαπάνη, σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα της επιλογής τους, την ανέγερση, ανακατασκευή, επισκευή ή και συντήρηση (α) των αθλητικών εγκαταστάσεων του ιδρυτικού τους αθλητικού σωματείου ή και (β) αθλητικών εγκαταστάσεων που ανήκουν σε τρίτα φυσικά ή νομικά πρόσωπα, δημόσιου ή ιδιωτικού δικαίου, ή στο Ελληνικό Δημόσιο και τις οποίες έχουν δικαίωμα, βάσει νόμου ή σύμβασης, να τις χρησιμοποιούν για τις προπονητικές ή και αγωνιστικές τους υποχρεώσεις"

Δεν μιλάει ο νόμος για κάποια ανταπόδοση της επένδυσης (πχ μετοχές ή αγορά) άλλα θα μπορούν να επενδύουν είτε στο γήπεδο της ερασιτεχνικής ( άγια σοφιά) αφού θα υπάρχει κάποια σύμβαση μεταξύ παε-ερα ( παραχώρηση χρήσης? ) είτε στο προπονητικό που θα ανοίκει σε τρίτο φυσικό η νομικό πρόσωπο ( μελ ή εταιρεία του) . 

Δεν μιλάει ο νόμος για ιδιοκτησία . Με βάλατε να ψάξω . 

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
8 minutes ago, nikos said:

Βασικα ενα ερωτημα ειναι αν παιρνει ηδη νοικι.

 

 

2 minutes ago, Bukowski said:

Σαφως και μπορει να παιρνει νοικι εαν αγορασει κατι 3,5m και η ομαδα το χρησιμοποιει.

 

 

:D

Πεταει σημερα το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Guest XAMΠOΣ
1 minute ago, AG21 said:

Νόμος βασιλειάδη

"1. Αθλητικές ανώνυμες εταιρείες (Α.Α.Ε) μπορούν, ύστερα από άδεια της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού, να αναθέτουν, με δική τους δαπάνη, σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα της επιλογής τους, την ανέγερση, ανακατασκευή, επισκευή ή και συντήρηση (α) των αθλητικών εγκαταστάσεων του ιδρυτικού τους αθλητικού σωματείου ή και (β) αθλητικών εγκαταστάσεων που ανήκουν σε τρίτα φυσικά ή νομικά πρόσωπα, δημόσιου ή ιδιωτικού δικαίου, ή στο Ελληνικό Δημόσιο και τις οποίες έχουν δικαίωμα, βάσει νόμου ή σύμβασης, να τις χρησιμοποιούν για τις προπονητικές ή και αγωνιστικές τους υποχρεώσεις"

Δεν μιλάει ο νόμος για κάποια ανταπόδοση της επένδυσης άλλα θα μπορούν να επενδύουν είτε στο γήπεδο της ερασιτεχνικής ( άγια σοφιά) αφού θα υπάρχει κάποια σύμβαση μεταξύ παε-ερα ( παραχώρηση χρήσης? ) είτε στο προπονητικό που θα ανοίκει σε τρίτο φυσικό η νομικό πρόσωπο ( μελ ή εταιρεία του) . 

Δεν μιλάει ο νόμος για ιδιοκτησία . 

Με προλαβες !!!!!!!!!! Ειχα αρχισει να γραφω στον Μπουκο οτι ισως ειναι παραπληροφορηση των ΑΡΔ αυτο για τον Νομο και μολις αυτο διαβαζα και εγω πριν το βαλεις. Δεν γραφει πουθενα για ιδιοκτησια.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, XAMΠOΣ said:

Την δωρεα δεν βλεπω καπου ομως ρε συ...

Ο Μελισσανιδης δεν ειπε πουθενα για δωρεα αυτο το ειπε ο Κεφτες.

Προσωπικα θεωρω πως οσο αγορασε ο Μελισσανιδης το Σπατο τοσο θα το αγορασει η ΠΑΕ απο τον Μελισσανιδη.

Γι αυτο εξ αρχης υπολογισα τα εξοδα για την αγορα προπονητικου στα εξοδα της ΑΕΚ.

Δεν μιλησα πουθενα για δωρεα.

Απλα ο νομος περασε πριν κανα μηνα ας πουμε.

Τα 3,5 ο αλλος τα εσταξε περσι πριν περασει ο νομος (που ΟΚ θα ηξερε οτι θα περασει αλλα και παλι...).

Θελω να πω πως αμα ηταν τοσο απλα καποια πραγματα να βγουμε να τα κανουμε εγω και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, XAMΠOΣ said:

Με προλαβες !!!!!!!!!! Ειχα αρχισει να γραφω στον Μπουκο οτι ισως ειναι παραπληροφορηση των ΑΡΔ αυτο για τον Νομο και μολις αυτο διαβαζα και εγω πριν το βαλεις. Δεν γραφει πουθενα για ιδιοκτησια.

το είχα ξαναβάλει με βάση το παραχωρητήριο αφού θα έδεινε η παε 25εκ σε γήπεδο 85εκ που θα άνηκε σε αυτούς που θα έβαζαν τα 15εκ .... Ευτυχώς το ακύρωσε αυτό το παραχωρητήριο η περιφέρεια . Φτάνει να δούμε αν όντως θα ανοίκει στην έρα ή αν βρεθεί άλλη φόρμουλα . 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×