Jump to content

Παλιοί παίκτες της ΑΕΚ #2


nikos
 Share

Recommended Posts

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Νέναντ Κρίστιτσιτς βάζει τέλος στην ποδοσφαιρική του καριέρα.

Σύμφωνα με πληροφορίες της σερβικής ιστοσελίδας, Mozzart Sport, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ και νυν του Ερυθρού Αστέρα αποφάσισε να κρεμάσει τα παπούτσια του σε ηλικία 32 ετών και να αφοσιωθεί στην οικογενειακή επιχείρηση που διατηρεί.

Στην Ελλάδα για λογαριασμό των «κιτρινόμαυρων» ήρθε τον Ιανουάριο του 2019, την επόμενη χρονιά του πρωταθλήματος και η πορεία ήταν αρκετά μέτρια, μη μπορώντας να επιβεβαιώσει τις εξαιρετικές φήμες που τον ακολουθούσαν με τις εμφανίσεις που έκανε στο Champions league με τον Ερυθρό Αστέρα. Αποχώρησε το καλοκαίρι του 2021, μετρώντας 94 συμμετοχές με πέντε γκολ και τέσσερις ασίστ, ενώ αγωνίστηκε και σε δυο τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας.

Επέστρεψε στους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου και έκτοτε, δεν αποχώρησε ξανά, με τη δεύτερη θητεία του να μην είναι τόσο αποδοτική όσο η πρώτη. Τη φετινή σεζόν, αριθμεί μόλις τέσσερις συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.

 
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπαμε τον Κριστιασιτς και βλέπουμε τον Πινεδα ή τον Γιονσον 

και απορούμε γιατί δεν κόβαμε ούτε με βάλε ατο κέντρο 

καλη σύνταξη Νεναντ γέρος να είσαι αλλά άλλος τέτοιος να μην περάσει από την ομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εδώ τους φίλους/αδελφούς συνφορουμιτες, που θα κατατασσόταν ο Σεζαρ χωροταξικά σε σχέση με Σκοκο, Μπλάνκο ή αν θα ήταν εύκολο με πιο σύγχρονους παίχτες της ομάδας. (Γ εθνική κ μετα)

Δεν έχω εικόνα για αυτο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, baRon21 said:

Να ρωτήσω κάτι εδώ τους φίλους/αδελφούς συνφορουμιτες, που θα κατατασσόταν ο Σεζαρ χωροταξικά σε σχέση με Σκοκο, Μπλάνκο ή αν θα ήταν εύκολο με πιο σύγχρονους παίχτες της ομάδας. (Γ εθνική κ μετα)

Δεν έχω εικόνα για αυτο ρωτάω.

Μια λίγο καλύτερη έκδοση του Μπαρμποσα είναι.

Ως ποιότητα, αρχικά που η ομάδα έπαιζε με κάτι Κρασαδες φαινόταν καλός. Όταν όμως έγιναν κάποιες προσθήκες έμεινε πίσω και δεν πολυεπαιζε γιατί δεν έκανε τη διαφορά.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, baRon21 said:

Να ρωτήσω κάτι εδώ τους φίλους/αδελφούς συνφορουμιτες, που θα κατατασσόταν ο Σεζαρ χωροταξικά σε σχέση με Σκοκο, Μπλάνκο ή αν θα ήταν εύκολο με πιο σύγχρονους παίχτες της ομάδας. (Γ εθνική κ μετα)

Δεν έχω εικόνα για αυτο ρωτάω.

Από τους πρωτους παιχτες που θυμάμαι στην ΑΕΚ. Η πρωτη φανέλα που πηρα .Και εγώ μικρός ήμουν όταν έπαιζε . 

Νομίζω κάπου στο επίπεδο του Βάργκας ήταν αν πρεπει να τον συγκρίνω με προσφατους... Βέβαια έβαλε το γκολ σε μια από τις μεγαλύτερες νίκες όλων των εποχών. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, baRon21 said:

Να ρωτήσω κάτι εδώ τους φίλους/αδελφούς συνφορουμιτες, που θα κατατασσόταν ο Σεζαρ χωροταξικά σε σχέση με Σκοκο, Μπλάνκο ή αν θα ήταν εύκολο με πιο σύγχρονους παίχτες της ομάδας. (Γ εθνική κ μετα)

Δεν έχω εικόνα για αυτο ρωτάω.

Αλμπάνης 

  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, baRon21 said:

Να ρωτήσω κάτι εδώ τους φίλους/αδελφούς συνφορουμιτες, που θα κατατασσόταν ο Σεζαρ χωροταξικά σε σχέση με Σκοκο, Μπλάνκο ή αν θα ήταν εύκολο με πιο σύγχρονους παίχτες της ομάδας. (Γ εθνική κ μετα)

Δεν έχω εικόνα για αυτο ρωτάω.

@TheNarrator

Ιεροσυλία να συγκρίνεται με τον σκόκο . 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ ευχαριστώ, μόνο το γκολ με την Μίλαν έχω δει, απλα επειδή είναι τόσο μπλεγμένος ακόμα και έχει κολλήσει με την ΑΕΚΑΡΑ κάτι φαντάζομουν ότι δεν ήταν και τιποτα το τρομερό.

Link to comment
Share on other sites

Μια ντριπλα είχε κι αυτός που δεν περνούσε όταν την πήραν χαμπάρι οι αντίπαλοι. Έβαζε όμως ωραία γκολ και είχε φαντεζι κινήσεις. Πολύ σωστή η παρομοιωση με Μπαρμποσα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, baRon21 said:

έχει κολλήσει με την ΑΕΚΑΡΑ

Έχει κολλήσει ως "καλτ"... ΄οχι ως κανένας παιχταράς...

Αν πρόσεξες την Κυριακή έιχαμε "Ζούλιο Σέζαρ οεοεοε" και στο καπάκι "Γεωργέα τα φυτά στην καλαμάτα ειν'ωραία..." ήταν το τρίλεπτο της καλτίλας...

Να ομολογήσουμε πως η κίνηση της ΠΑΕ να έχει πακέτο τους Σεζαρ-Μαντουκα έξω απ'τις χέστρες της 33 να βγάζουν σέλφις, αναβιώνοντας το ιστορικό μπιφ, δείχνει πως το μαρκετιγκ έχει πάει σε άλλο επίπεδο...

  • Δικεφαλάκι 4
  • Hahaha 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, baRon21 said:

Να ρωτήσω κάτι εδώ τους φίλους/αδελφούς συνφορουμιτες, που θα κατατασσόταν ο Σεζαρ χωροταξικά σε σχέση με Σκοκο, Μπλάνκο ή αν θα ήταν εύκολο με πιο σύγχρονους παίχτες της ομάδας. (Γ εθνική κ μετα)

Δεν έχω εικόνα για αυτο ρωτάω.

Πολύ κοντά στο επίπεδο του Αμραμπατ με καλύτερη τεχνική και λιγότερη δύναμη.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάποιοι παίκτες γράφονται στην ιστορία και τους ακολουθάει μέχρι το τάφο για ένα μόνο γκόλ , μια στιγμή . Χαρακτηριστική περίπτωση ο Καραγκιοζόπουλος . Ε ο Σέζαρ που οκ δεν ήταν κακός παίκτης αλλα όχι και κάτι ιδιαίτερο έμεινε στην ιστορία για το γκόλ με τη Μίλαν . 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mporat said:

Μια ντριπλα είχε κι αυτός που δεν περνούσε όταν την πήραν χαμπάρι οι αντίπαλοι. Έβαζε όμως ωραία γκολ και είχε φαντεζι κινήσεις. Πολύ σωστή η παρομοιωση με Μπαρμποσα.

Αυτή η τριπλα με τον κωλο ρε φίλε. Ήμαρτον

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

O Julio Cesar, ήταν στο επίπεδο Amrabat;

Ακόμα και στα 36+ που είναι το κτήνος, 15 κλάσεις ανώτερος είναι.

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το γκολ με τη Μίλαν, έχω κρατήσει αναμήσεις από τον Σέζαρ:

- Πριν έρθει σ' εμάς, έπαιζε στη Ζιλ Βιθέντε. Επειδή φαινόταν παιχταράς (ιδίως σε σχέση με μπουρμποκρασάδες), τον έπαιρνα λίγο στο ΦΙΦΑ και τον είχε με μαλλιά, και σκεφτόμουν λες να εμφανιστεί ξανά με κορακίσιο μαλλί.

- Κάνει ντεμπούτο σε ματς κυπέλλου με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ, και παίζει πάνω στον νεοαποκτηθέντα φέρελπι δεξί μπακ της βαζέλας, Μανώλη Ρουμπάκη, από το γνωστό τότε παράρτημα του ΟΦΗ. Ε, νομίζω δεν έπαιξε ξανά ο Μανωλιός. Θυμάμαι στο ραδιόφωνο την επόμενη μέρα έλεγαν ότι ο Σέζαρ μπορεί να ντριμπλάρει μέσα σε τηλεφωνικό θάλαμο κι αναρωτιόμουν πώς ακριβώς γίνεται αυτό. Αν δεν κάνω λάθος, στο ίδιο ματς έπαιξε και ο Ελληνοσουηδός Χρήστος Χριστοφορίδης, ο οποίος δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξαναέπαιξε στην ομάδα μας. Και φυσικά, στον επαναληπτικό, ο Σέζαρ έκανε παπάδες και ήρθε το 1-3 και η πρόκριση (με μεγάλη εκτέλεση απευθείας φάουλ από τον Βλάνταν Ίβιτς, που επίσης είχε μόλις αποκτηθεί).

- Το καλύτερο γκολ του Σέζαρ που μπορώ να θυμηθώ μπήκε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Ξάνθη, μια μέρα που η αφρικανική σκόνη είχε τυλίξει την Αθήνα, σαν να μας προετοίμαζε για μια τυχαία βραδιά στην Αγιά Σοφιά είκοσι χρόνια αργότερα. Το αφήνω εδώ: 

 

 

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aggelos Komvolidis said:

Εκτός από το γκολ με τη Μίλαν, έχω κρατήσει αναμήσεις από τον Σέζαρ:

- Πριν έρθει σ' εμάς, έπαιζε στη Ζιλ Βιθέντε. Επειδή φαινόταν παιχταράς (ιδίως σε σχέση με μπουρμποκρασάδες), τον έπαιρνα λίγο στο ΦΙΦΑ και τον είχε με μαλλιά, και σκεφτόμουν λες να εμφανιστεί ξανά με κορακίσιο μαλλί.

- Κάνει ντεμπούτο σε ματς κυπέλλου με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ, και παίζει πάνω στον νεοαποκτηθέντα φέρελπι δεξί μπακ της βαζέλας, Μανώλη Ρουμπάκη, από το γνωστό τότε παράρτημα του ΟΦΗ. Ε, νομίζω δεν έπαιξε ξανά ο Μανωλιός. Θυμάμαι στο ραδιόφωνο την επόμενη μέρα έλεγαν ότι ο Σέζαρ μπορεί να ντριμπλάρει μέσα σε τηλεφωνικό θάλαμο κι αναρωτιόμουν πώς ακριβώς γίνεται αυτό. Αν δεν κάνω λάθος, στο ίδιο ματς έπαιξε και ο Ελληνοσουηδός Χρήστος Χριστοφορίδης, ο οποίος δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξαναέπαιξε στην ομάδα μας. Και φυσικά, στον επαναληπτικό, ο Σέζαρ έκανε παπάδες και ήρθε το 1-3 και η πρόκριση (με μεγάλη εκτέλεση απευθείας φάουλ από τον Βλάνταν Ίβιτς, που επίσης είχε μόλις αποκτηθεί).

- Το καλύτερο γκολ του Σέζαρ που μπορώ να θυμηθώ μπήκε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Ξάνθη, μια μέρα που η αφρικανική σκόνη είχε τυλίξει την Αθήνα, σαν να μας προετοίμαζε για μια τυχαία βραδιά στην Αγιά Σοφιά είκοσι χρόνια αργότερα. Το αφήνω εδώ: 

 

 

Δεν θυμάμαι τπτ από ολα αυτά. Μάλλον πρέπει να κάνω νευρολογική έλεγχο. Εγώ θυμομουν ότι έκανε ντεμπούτο κάπου στη Καλλιθέα... 

Το έλεγξα όμως και όντως είναι όπως τα λες εκτός ότι το πρώτο πρώτο του παιχνίδι ήταν με το Αιγάλεω εντός που έδωσε και ασσιστ. Αυτό με τη βαζελα ήταν το δεύτερο του. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AG21 said:

Δεν θυμάμαι τπτ από ολα αυτά. Μάλλον πρέπει να κάνω νευρολογική έλεγχο. Εγώ θυμομουν ότι έκανε ντεμπούτο κάπου στη Καλλιθέα... 

Το έλεγξα όμως και όντως είναι όπως τα λες εκτός ότι το πρώτο πρώτο του παιχνίδι ήταν με το Αιγάλεω εντός που έδωσε και ασσιστ. Αυτό με τη βαζελα ήταν το δεύτερο του. 

Έχεις δίκιο. Κι εγώ δεν τα θυμάμαι ακριβώς, πιο πολύ είναι οι εντυπώσεις που μένουν από την παιδική ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω την ντρίμπλα που είχε κάνει στον Μανιάτη  δεν μπορώ να την βρω. Καλός ήταν ο Σέζαρ με γκολ κ στο τσουλου με Χαρτς προκριματικά, Μίλαν κ Άντερλεχτ. Τέντωσε αν θυμάμαι καλά κ το τέρμα της Μίλαν σε εκείνη την απίστευτη απόκρουση που έκανε στο πλασέ του, ήταν τεχνίτης καλή ντρίμπλα, φαουλ που θύμιζαν λίγο Τσιάρτα κ δυνατό σουτ. Δεν ήταν Σκόκο ούτε Άμραμπαντ, θα τον τοποθετούσα κάπου κοντά στον Φερνάντες αλλά πιο πάνω καθώς στάθηκε καλά στην ΑΕΚ κ σε δύσκολους αγώνες. Όταν ήρθε αν θυμάμαι καλά παρέα με τον Ίβιτς μας ανέβασε επίπεδο.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×