Jump to content

Recommended Posts

Ο Χρυσοπουλος που πηραμε απο τον Αρη θα υπολογιζεται και για την β'ομαδα? ή θα αποτελει αποκλειστικα 5η λυση για την α' ?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, thodoris19 said:

Ο Χρυσοπουλος που πηραμε απο τον Αρη θα υπολογιζεται και για την β'ομαδα? ή θα αποτελει αποκλειστικα 5η λυση για την α' ?

Είναι στο ρόστερ της πρώτης ομάδας και προπονείτε με αυτή , τώρα αν πάρει παιχνίδια με τη Β θα φανεί και εξαρτάται απο διάφορους παράγοντες .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

0IMG_20230810_080846-1-e1691658447520-750

Καλημέρα από τη συννεφιασμένη Κρήτη. Αυτό το νησί πάντα μου φιαχνει τη διάθεση και χωρίς να κάνω τπτ.

Πάμε λίγο και στα ασημαντα αγωνιστικά να ξεφύγει λίγο το μυαλό μας.

Προχθες 10/8 ξεκίνησε προετοιμασία η ΑΕΚ Β στο Πήλιο ( σχετική φώτο από αποχώρηση) δεν πραγματοποιηθηκε το φιλικό με τη κηφισια η έγινε χωρίς καμία ενημέρωση λογο των γεγονότων. 

Ξέρουμε ομως αποστολή που ήταν οι 

Τερματοφύλακες: Αγγελόπουλος, Μαρίνης ,Τλεμκανί

Αμυντικοί: Λάτσι, Τρούμπουλος, Κάτσικας, Π. Γεωργέας, Χρ. Κοσίδης, Χατζηκυριάκος, Γιαννούλης, Κανελλόπουλος

Μέσοι: Πάπα, Σαμπανάτζοβιτς, Μαρούτσης, Πιτιλάκος, Ρουκουνάκης, Νούλας, Κορομηλάς, Πανεράς

Όπως τα γράφαμε έγινε Αρμαγεδδών στο ροστερ αφού είχε γίνει τεράστιο το ροστερ ενώ υπάρχουν και κάποιοι στην Α που θα παίζουν με τη Β . 27 παίκτες + ότι κατεβαίνει η ανέβει μελλοντικά 

Καταρχάς επανήλθε ο Λατσι στη Β που ήταν χαμένος ( εκτός σαιτ) μετά Γκίνης τέρμα, Γεμποα Χριστόπουλος και Λαμαρανα τους κράτησε στο ροστερ της πρώτης ομάδας ο Ματίας, καλό με τη λογική ότι τα πήγαν καλά μέχρι τώρα αλλά αναμένεται να περνούν παιχνίδια με τη Β. . 

Από εκεί και πέρα στη Β πολλοί παίκτες δεν εμφανίζονται καθόλου πλέον στο ροστερ η δεν πήγαν προετοιμασία όπως αυτοί που βγήκαν εκτός ροστερ από το σαιτ της παε και ίσως έχουν λύσει το συμβόλαιο τους 

Μ. Αρβανίτης 22 ετών (3/3/2001) μέχρι 2024. Στην Ακαδημία  από 2013. Υψος 1,83 & βάρος 83 κιλά. Πέρασε χιαστους πρόπερσι ενώ πέρσι δεν κατάφερε ποτέ να μπει. 

Ν. Δημητρίου  21 ετών  (22/4/2002) μέχρι 2025 .  Κύπριος από ακαδημία ΑΠΟΕΛ.  Υψος 1,80. Ήρθε κομμένος από βαζελο Β και σχεδόν δεν έπαιξε καθόλου. Σπουδαζει Νομική Αθήνα

Γ. Γερολέμου κέντρο μέσος 23 ετων (27/1/2000) μεχρι το 2023 μεταγραφή από ΑΕΛ Λεμεσού. Είναι διεθνής με την Εθνική ελπίδων της Κύπρου. Πλέον μεγάλωσε ενώ δεν υπάρχουν και προοπτική. 

Μετα έχουμε τους παίκτες που παραμένουν στο ροστερ σύμφωνα με το σαιτ της παε αλλά δεν ταξίδεψαν για κάποιο λόγο που είτε κάνει ότι κόπηκαν η φεύγουν η τους φεύγουμε  όπως οι 

 Α. Πήλιος 19ετών (01/10/2003)  μέχρι 2026 . Απο τη Κ19 του ΠΑΣ Γιάννενα και αδελφός του Σ. Πήλιου .έκπληξη μπορεί και κάποιο τραυματισμό η άλλο λόγο. 

 Α. Ντάικο 20 ετών (28/10/2002) μέχρι το 2025 απο Αστέρα Τρίπολης , εκανε χειμερινή προετοιμασία με πρώτη ομάδα έκπληξη να μην είναι προετοιμασία αλλά ίσως προκρίθηκαν άλλοι 

Γ.  Χριστοφιλόπουλος  20 ετών ( 17/7/2003) μέχρι 2024 με ύψος 1,85.  Ήρθε από τη Κ19 του Ολυμπιακού χωρίς να δείξει τπτ αναμενόμενο να μείνει εκτός 

Χ Λέλεκας 19 ετών ( 19/12/2003) μέχρι 6/2024 από τη Κ19 του ΟΦΗ.. Δεν έδειξε κάτι 
 Μ. Τσιοκρης 19 ετών (8/8/2003) μέχρι 2024 . Στην Ακαδημία της ΑΕΚ από 8ετών. Υψος 1,82 & βάρος 70 κιλά. 

Τέλος είχαμε μάθει κάποια παιδιά ότι θα δοκιμαστούν στη Β από Κ19  από αυτά κράτησε αρκετούς και ότι καλύτερο δλδ Κοσιδη, Γιαννούλης, μαρούτσης Ανδρικοπουλο και Κοντορουση και μάλλον επέτρεψε τους παρακάτω που απλά πήρες τη εμπειρία γιατί είναι μικροί ακόμα 

. Μπαλαμώτης* 18 ετών ( 6/5/2005) . Τέρμα με την άφιξη του Γαλλομαροκινου πλέον δεν χωρούσε 

Χ. Καλιμάτσης 16 ετών ( 4/8/2006 ) Αρχηγός της Κ17. Κεντρικός μέσος. 

Θα γίνει αναλύσει και για τους άλλους που έμειναν αλλά αργότερα. 

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και τους επιθετικούς της αποστολής που προφανώς εκ παραδρομής ξέχασε ο @AG21

Επιθετικοί:  Ανδρικόπουλος, Απ. Χριστόπουλος, Γκολφίνος, Τζ. Γκαρσία, Σκόνδρας, Α. Γεωργέας, Γ. Σταμούλης, Μουστάκας, Κοντορουχάς

 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, pappous said:

Να συμπληρώσω και τους επιθετικούς της αποστολής που προφανώς εκ παραδρομής ξέχασε ο @AG21

Επιθετικοί:  Ανδρικόπουλος, Απ. Χριστόπουλος, Γκολφίνος, Τζ. Γκαρσία, Σκόνδρας, Α. Γεωργέας, Γ. Σταμούλης, Μουστάκας, Κοντορουχάς

 

Ναι στο copy paste μάλλον εμεινε. Θένξ και είναι και ο μικρός Γεας μέσα... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανώλης Αρβανίτης ανακοινώθηκε από τον Γ.Σ. Μαρκό 1927.  Είναι (τουλάχιστον) ο 5ος παίκτης του Μαρκό που έχει περάσει από τις Ακαδημίες μας μετά τους Πέτρο Κυριτσά (τερμ), Άλκιβιάδη Μαρκοπουλιώτη, Γιώργο Σταμάτη και Δημήτρη Μωραϊτάκη. Αγωνίζεται στην Γ. κατηγορία.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως μας είχε προϊδεάσει ο @AG21στο ΤΜ φαίνονται πλέον ελεύθεροι οι Ευθ. Χριστόπουλος, Γερολέμου, Σπυριδάκης και Frank Massa

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Από regista.gr

:

 Regista.gr

Χρήσιμα συμπεράσματα στην Πορταριά για ΑΕΚ Β και Μαγνησιακό – Εικόνες

 Κώστας Παπαγεωργίου

1 ώρα ago

Την ευκαιρία για κάποια πρώτα συμπεράσματα είχαν Μαγνησιακός και ΑΕΚ Β σε φιλική αναμέτρηση στην Πορταριά. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 0-4, με το τελικό σκορ να έχει φυσικά μικρή σημασία καθώς οι κυανόλευκοι μέτρησαν δυνάμεις απέναντι σε έναν αντίπαλο υψηλότερης κατηγορίας.

Η ΑΕΚ Β μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, με ιδιαίτερα κινητικούς τους Σταμούλη, Ανδρικόπουλο και Τζούντα Γκαρσία.

Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή στο ματς ήρθε από πλευράς Μαγνησιακού και ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελέζι στο 10′ που πέρασε λίγο πάνω από τα δίχτυα του Αγγελόπουλου. Στην επόμενη φάση άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ Β, με τον Γεωργέα να βγάζει γρήγορα κάθετα τον Σταμούλη, που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και εκτέλεσε με ψύχραιμο πλασέ τον Ράπτη για το 0-1 στο 11ο λεπτό.

Η ΑΕΚ Β επέβαλε τον ρυθμό της και είχε ακόμα δύο καλές στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα της. Στο 21′ ο Ανδρικόπουλος έπιασε ένα καλοζυγισμένο σουτ που σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Ράπτη, ενώ στο 23ο λεπτό η… οβίδα του Φοφανά κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 30′ ήταν και πάλι η σειρά του Μαγνησιακού να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Αγγελόπουλος μπλόκαρε την προσπάθεια του Αλμασίδη. Στο 40′ ο Τζούντα Γκαρσία έκανε ωραία κίνηση, όμως το σουτ του κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια, με τον Μαγνησιακό να ανεβάζει στροφές και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-1, σε ένα αρκετά ποιοτικό παιχνίδι για τα δεδομένα και την κόπωση της εποχής από τις δύο ομάδες.

Στο ημίχρονο της συνάντησης, ο Πρόεδρος του Μαγνησιακού Κώστας Γκουγκουλιάς, παρέδωσε τιμητική πλακέτα στον Ηλία Ατματσίδη, για την ΑΕΚ και τον Δημήτρη Μελισσανίδη, ενώ οι κιτρινόμαυροι έδωσαν μια φανέλα της Ένωσης στους Βολιώτες. 

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ Β βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Κατσικάς βγήκε ωραία από τα δεξιά, σέντραρε παράλληλα στο πίσω δοκάρι και ο Δημοσθενιάδης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Οι δύο προπονητές, Θάνος Θεοδώρου και Νίκος Κούστας ανακάτεψαν την τράπουλα στη συνέχεια, με τον ρυθμό να πέφτει φυσιολογικά, με την ΑΕΚ να κρατάει την μπάλα περισσότερο στα πόδια της. Στο 78′ ήρθε και το 0-3 σε μια ανύποπτη φάση, με σουτ του Μουστάκα από το ύψος της περιοχής.

Μάλιστα στην επόμενη φάση, στο 82ο λεπτό, ο Γκολφίνος μετά από εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής και πάλι ο Μουστάκας σημείωσε από κοντά με πλασέ το 0-4 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ της συνάντησης.

Ρέφερι του αγώνα ήταν ο Τσίντζας και βοηθοί του οι Γεωργατζής και Δημητράκης.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Βέρτζος, Γαλανόπουλος, Τόγιας, Ζαρκαδής (34′ Τασιούλης), Αλμασίδης, Λουκάι (41′ Λούρος), Καλτσουνάς, Μπέικος, Ελέζι, Σιώμος

Στο δεύτερο έπαιξαν και οι: Κοντοστάθης, Κρανιάς, Σταμάτης, Αϊντίνι, Κέκιας, Ζέρβας, Κουτσός, Κοκώνης, Τρίμης, Ροδίτης

* Την αποστολή ακολούθησε και ο νεοαποκτηθείς Ακριβόπουλος που όμως δεν αγωνίστηκε προληπτικά λόγω ενός μικροπροβλήματος στον τετρακέφαλο.

ΑΕΚ Β: Αγγελόπουλος, Κοσίδης, Λάτσι, Γεωργέας Π., Κανελλόπουλος, Φοφανά, Κορομηλάς, Χριστόπουλος, Τζούντα Γκαρσία, Ανδρικόπουλος, Σταμούλης

Στο δεύτερο έπαιξαν και οι: Τλεμκανί, Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Μπάκος, Κατσικάς, Πάπα Λαέρτ, Μαρούτσης, Πανεράς, Δημοσθενιάδης, Γεωργέας Α., Κοντορούχας, Γιαννούλης, Γκολφίνος, Μουστάκας, Σκόνδρας

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, AG21 said:

.

ΑΕΚ Β: Αγγελόπουλος, Κοσίδης, Λάτσι, Γεωργέας Π., Κανελλόπουλος, Φοφανά, Κορομηλάς, Χριστόπουλος, Τζούντα Γκαρσία, Ανδρικόπουλος, Σταμούλης

Στο δεύτερο έπαιξαν και οι: Τλεμκανί, Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Μπάκος, Κατσικάς, Πάπα Λαέρτ, Μαρούτσης, Πανεράς, Δημοσθενιάδης, Γεωργέας Α., Κοντορούχας, Γιαννούλης, Γκολφίνος, Μουστάκας, Σκόνδρας

 

Πλήρη ανανέωση της ομάδας βλέπουμε και αρκετούς άγνωστους πιθανών δοκιμή όπως Φοφανά μάλλον αμυντικός μέσος και σαν αλλαγές δύο πρώην της Κηφισιάς  Μπάκος Δημοσθενιάδης 

https://www.transfermarkt.com/christos-bakos/profil/spieler/1096956

https://www.transfermarkt.com/georgios-dimostheniadis/profil/spieler/808877

Πολλή ανάλυση σηκώνει το φιλικό θα το κάνω οπότε μπορώ 

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚ Β (Α’ μέρος): Αγγελόπουλος, Κοσίδης, Λάτσι, Π. Γεωργέας, Κανελλόπουλος, Φοφανά, Κορομηλάς, Χριστόπουλος, Τζούντα Γκαρσία, Ανδρικόπουλος, Σταμούλης

ΑΕΚ Β (Β’ μέρος): Τλεμκανί, Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Μπάκος, Κατσικάς, Πάπα Λαέρτ, Μαρούτσης, Πανεράς, Δημοσθενιάδης, Γεωργέας, Κοντορούχας

Στο δεύτερο έπαιξαν και οι: Γιαννούλης, Γκολφίνος, Μουστάκας, Σκόνδρας

Πολυ ωραιο το πρωτο γκολ με αναπτυξη που ξεκινησε απο τον τερματοφυλακα και ολοκληρωθηκε με γκολ.

Ειναι νωρις για να βγαλουμε συμπερασματα αλλα φαινεται οτι, σε θεμα τακτικης τουλαχιστον, γινεται δουλεια.

Ωραιος ο Ανδρικοπουλος αριστερα, οπως και αυτος ο Φοφανα στο κεντρο που ακουω για πρωτη φορα.

Δυστυχως δεν φορουσαν σωστους αριθμους στις φανελες και ηταν δυσκολο να ξερεις ποιος ειναι ποιος

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

απο τους παίκτες στη προετοιμασία δεν έπαιξαν οι σάμπα , ρουκουνάκης , πιτιλάκης και νούλας χωρίς ισως να σημαίνει κάτι ....

Link to comment
Share on other sites

Φοφανάς καλός καλός... Από το δίκτυο κονε μάνατζερ και αυτός? Μάλλον. 

Link to comment
Share on other sites

Γεμπόα, Λαμαράνα και Χρυσόπουλος συνεχίζουν κανονικά προπονήσεις με τους μεγάλους;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, krokosmios said:

Γεμπόα, Λαμαράνα και Χρυσόπουλος συνεχίζουν κανονικά προπονήσεις με τους μεγάλους;

Ναι άλλωστε έκαναν προετοιμασία αυτοί και έχουν δηλωθεί με τη πρώτη ομάδα όπως φαίνεται και στο σαιτ. 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Κουστας από mikriliga.gr

Την ευκαιρία για κάποια πρώτα συμπεράσματα είχαν την Τετάρτη Μαγνησιακός και ΑΕΚ Β σε φιλική αναμέτρηση στην Πορταριά, με την Ένωση να παίρνει.. άριστα.

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 0-4 στο πρώτο φιλικό στο Πήλιο, όπου και πραγματοποιούν το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους ενόψει της νέας σεζόν στη Super League 2. Το τελικό σκορ φυσικά μικρή σημασία έχει, ωστόσο η ομάδα του Νίκου Κούστα έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο, με την σκληρή δουλειά να συνεχίζεται στο βουνό τις επόμενες ημέρες.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός της ΑΕΚ Β μίλησε στη Mikriliga.com για το παιχνίδι, αλλά και για τους στόχους του ίδιου και της ομάδας του τη νέα χρόνια. Αναλυτικά τα όσα είπε:

 

Για τη νίκη επί του Μαγνησιακού: «Για εμάς ήταν το πρώτο φιλικό προετοιμασίας. Είμαστε μια καινούρια ομάδα, με νέα παιδιά στο ρόστερ, όπως νέος είμαι και εγώ στην ομάδα. Νομίζω ότι τα παιδιά κάνουν πραγματικά μία πολύ μεγάλη προσπάθεια, για να υιοθετήσουν το στυλ παιχνιδιού που θέλουμε να έχουμε ως ομάδα. Οι προπονήσεις είναι πολύ απαιτητικές, όμως νομίζω ότι το δείγμα ήταν ιδιαίτερα θετικό, καθώς βγάλαμε πολλά από αυτά που δουλεύουμε στις προπονήσεις και ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια».

Για τον Μαγνησιακό: «Πολύ έμπειρη ομάδα, πολύ καλή. Νομίζω ότι στη Γ’ Εθνική θα καταφέρει να έχει μια αξιοπρεπέστατη πορεία».

Για την διάθεση που βλέπει από τους παίκτες: «Αλίμονο σε μία ομάδα σαν την ΑΕΚ, να μην υπάρχει διάθεση, φιλοδοξία και φλόγα από τα παιδιά. Όλοι όσοι είμαστε στην ΑΕΚ Β έχουμε φιλοδοξίες για το καλύτερο και αυτό είναι κάτι που πρέπει να μας χαρακτηρίζει ως ομάδα».

Για τον θαυμασμό που είχε εκφράσει για την δουλειά του Αλμέιδα όταν τον αντιμετωπίσει με την Κηφισιά και αν μπορεί στην ΑΕΚ Β να παίξει ανάλογα ώστε να τροφοδοτεί την πρώτη ομάδα: «Απόλυτος στόχος της φετινής μας προσπάθειας είναι να προσπαθήσουμε να πλησιάσουμε το στυλ παιχνιδιού και τα στάνταρτς της πρώτης ομάδας. Θαυμάζουμε όλοι τον τρόπο που παίζει ο κ. Αλμέιδα και οι συνεργάτες του και θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε να τον πλησιάσουμε. Είναι αρκετά απαιτητικό ως στυλ παιχνιδιού, όμως θα κάνουμε τα πάντα για να φανούμε αντάξιοι».

Για το αν είναι υψηλότερες οι φετινές βλέψεις στην ΑΕΚ Β: «Από την στιγμή που πλέον υποβιβάζονται και οι ομάδες Β, πρέπει να μπει πολύ περισσότερο στη ζωή μας το αποτέλεσμα. Κάθε Κυριακή θα παίζουμε για να κερδίσουμε, χωρίς όμως να κάνουμε καμία απολύτως έκπτωση στον τρόπο παιχνιδιού που επιθυμούμε, αλλά και στην ατομική βελτίωση των παιδιών, με σκοπό να στείλουμε όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά στην πρώτη ομάδα».

Για την ευκαιρία που έχει ο ίδιος προσωπικά στην ΑΕΚ Β: «Είναι τεράστια πρόκληση για εμένα. Η διοίκηση μιας τόσο μεγάλης ομάδας μου έκανε την τιμή να μου ζητήσει να είμαι εδώ σε αυτή την προσπάθεια και θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις πραγματικά για να φανώ αντάξιος».

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον @AG21που "ξετρύπωσε" το βίντεο. Αν και είναι πολύ νωρίς στην προετοιμασία και ούτε το βίντεο βοηθάει (δύσκολα διακρίνονται οι παίκτες "απέναντι"), ούτε οι αριθμοί στις φανέλες είναι οι κανονικοί, ο δύστυχος σχολιαστής παλεύει να αναφέρει σωστά τους παίκτες μας και οι αλλαγές είναι πολλές ας επιχειρήσουμε έναν συνοπτικό  σχολιασμό.

- Στό πρώτο ημίχρονο είδαμε μια ομάδα τύπου "Οφρυδόπουλου" (χωρίς τα ανακατέματα των τελευταίων περσινών μάτς) με "ντεμπούτο" (νομίζω) Αγγελόπουλου, Κανελλόπουλου, Χρ. Κοσίδη, Ανδρικόπουλου. Επίσης παρουσία Γ. Σταμούλη από την αρχή και του (θετικού) Φοφανά. Κριτική για την "ομάδα" θα ήταν άδικη σε αυτή την φάση αλλά όλοι οι παραπάνω έδειξαν κάποια καλά στοιχεία. Το παιγνίδι "περνούσε" κυρίως από Φοφανά και Κορομηλά ενώ ανέτοιμος φάνηκε ο Juddah και "χαμένος" σε ρόλο πίσω από το φορ ο Χριστόπουλος, έναν ρόλο τον οποίο του ανέθεσε αρκετές φορές ο Οφρυδόπουλος όχι με μεγάλη επιτυχία νομίζω.

- Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πιό "Πελαδική" προσέγγιση. Τρεξίματα, περισσότερο πάθος και πιο σύνθετοι ρόλλοι. Σέντερ μπάκ οι Χατζηκυριάκος/Τρούμπουλος, δεξιά (όσο μπορούσα να δω στο βάθος) μάλλον ο Πάπα, αριστερά αρχικά ο Μπάκος. Στο κέντρο Μαρούτσης (ίσως το μόνο καθαρόαιμο 6άρι της Β), και πολύ κινητικοί Πανεράς (ο Οφρυ τον είχε ήδη μεταφέρει στον άξονα) και ιδίως ο Δημοσθενιάδης. Εξω δεξιά ο Κάτσικας (σε έναν ρόλο που έχει να παίξει 3-4 χρόνια) αριστερά και φορ εναλλαγές Κοντορουχά - Α. Γεωργέα. Προς το τέλος μπήκε δεξιά ο Σκόνδρας (νομίζω στην θέση του Πάπα με οπισθοχώρηση του Κάτσικα), ο Γιαννούλης αρ. μπακ στην θέση του Μπάκου, και οι Μουστάκας, Γκολφίνος νομίζω αντί Γεωργέα/Κοντορουχά.

Γενικά το παιγνίδι δεν σηκώνει κριτική λόγω διαφοράς κλάσεως, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που με τις αλλαγές ο Μαγνησιακός αποσυντονίστηκε τελείως. Αλλά και η ΑΕΚ Β είναι σαφώς ανέτοιμη ακόμη.

Παρόλο που είναι σαφές ότι η ΑΕΚ Β "δεν πουλάει" και μας απορρόφησαν ολοκληρωτικά τα πρόσφατα γεγονότα, θεωρώ απαράδεκτο ότι ούτε η ΠΑΕ ούτε φυσικά οι ΑΡΔ παρέχουν έστω αξιοπρεπή ενημέρωση για τους (λίγους) ενδιαφερόμενους.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ανάλυση @pappous λίγο το Α έχει δει και αυτό όχι δυστιχως με την ανάλογη προσοχή αλλά μου έκαναν και εμένα καλή εντύπωση Κανελλόπουλος, Κοσίδης, Φοφανά, Ανδρικόπουλος. Ο κανελοπουλος έκανε πολλά πάνω κάτω , Κοσιδης έπαιζε πολλή σωστά από πίσω κάνοντας ήρεμα και σωστές μπαλιες μπροστά, ο Φοφανά πέρναγε όλο το παιχνίδι από το πόδια του ενώ ο Ανδρικόπουλος έκανε πολλές επιθέσεις 1vs1. Το τέρμα όντως δείχνει κάπως ΕΤΟΙΜΟ για επαγγελματικό επιπεδο και όχι Κ19 που ήταν μέχρι πριν λίγο καιρό . Σίγουρα η διαφορά δυναμικότητας δεν προσφέρει ασφαλείς συμπεράσματα αλλά νομίζω ότι προσπαθούν να παίξουν πιο ορθολογικά. Αναμένω να δω και το Β. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός πρέπει να είναι τώρα αν είναι 20 χρόνων έχω τις αμφιβολίες μου 

E-LQu1tXMAEWdE5.jpg

 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AG21 said:

Αυτός πρέπει να είναι τώρα αν είναι 20 χρόνων έχω τις αμφιβολίες μου 

E-LQu1tXMAEWdE5.jpg

 

Lazio youth who was 'claimed to be 42' leaves Italy and is ...

Ειναι ο γιος αυτου μηπως;

Link to comment
Share on other sites

Είδα Β ημίχρονο  που όντως προσπαθουσε να παίξει με τι στιλ της πρωτη ομάδα. Δεν σηκώνει πολλή ανάλυση λόγο της κακής καληψησ του ματς αλλά είναι εμφανή η γνωστή κινητικότητα του πανερα, η ποιότητα που βγάζει ο Γκολφίνος στα λίγα λεπτά παίζοντας στα πλάγια ( όπως τον έβαζε ο Οφρυδόπουλος και στην εθνική ομάδα) και το σωστό positioning του Μουστάκα που τον έκανε σκόρερ δις. Μεσοαμυντικα δεν ζοριστικαν ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Απο enwsi.gr

Σε σημερινό φιλικό αγώνα στα Χάνια του Πηλίου η ΑΕΚ Β νίκησε 1-0 την Εθνική U19 με πέναλτι που κέρδισε ο Γιώργος Σταμούλης και εκτέλεσε ο Αποστόλης Χριστόπουλος.

Με την εθνική ομάδα αγωνίστηκαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας Κ19 της ΑΕΚ Λουκάς Μαρούτσης και Τάσος Κοντορουχάς που συμμετέχουν στην προετοιμασία της ΑΕΚ Β στην Πορταριά.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο προπονητής της Εθνικής Ανδρών Γουστάβο Πογιέτ.

Τελευταίο φιλικό της ΑΕΚ Β το πρωί της Τετάρτης με αντίπαλο την ομάδα Κ19 του Βόλου ΝΠΣ.

Αμέσως μετά επιστροφή στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα εσπευσμένα η αποστολή της ΑΕΚ Β´!

Οι νεαροί παίκτες της Ένωσης αναγκάζονται να σταματήσουν την προετοιμασία τους στο Πήλιο, δύο ημέρες πριν την προγραμματισμένη της αναχώρηση. Η ατμόσφαιρα από τη φωτιά που έχει ξεσπάσει στην κεντρική Εύβοια είναι αποπνικτική ακόμα και στην Πορταριά, όπου βρισκόταν η αποστολή των κιτρινόμαυρων.

Λόγω της συγκεκριμένης εξέλιξης η ΑΕΚ Β΄ αναμένεται αν φτάσει στην Αθήνα και από αύριο να συνεχίσει τη δουλειά στα Σπάτα.

 

Link to comment
Share on other sites

https://athletestories.gr/   Αν τη διαβάσει ο Μελ θα σκέφτεται οτι θα μπορούσε να τον είχε τσάμπα ... Πάντως εκτός του χαβαλέ επιβεβαιώνει και το προφίλ του εργατικού αλλα δεν σημαίνει οτι έχει ικανότητες . Θα δείξει .

 

Από τα 19 μου χρόνια είχα ξεκινήσει να εργάζομαι σε ακαδημίες ποδοσφαίρου ως προπονητής σε μικρά παιδάκια, χωρίς να έχω κάποιο δίπλωμα.

Παράλληλα έπαιζα και ποδόσφαιρο, έχω παίξει μέχρι και Δ’ Εθνική, αλλά δεν ήμουν για κάτι παραπάνω, δεν είχα ταλέντο για να παίξω σε μεγαλύτερη κατηγορία.

Στα 24-25 μου λοιπόν το είχα ήδη βάλει στόχο να σταματήσω, ήταν κάτι που δεν είχε προοπτική για εμένα, και να ξεκινήσω από μικρός την προπονητική, η οποία ούτως ή άλλως μου άρεσε πάρα πολύ.

Στα 25 μου μάλιστα αναγκάστηκα να σταματήσω να παίζω απότομα και βίαια, γιατί είχα ένα σοβαρό ατύχημα με τη μηχανή μου, το οποίο με κράτησε πάνω από δυόμισι χρόνια στο κρεβάτι, με 11 χειρουργεία και το πόδι μου να κινδυνεύει να ακρωτηριαστεί.

Μάλιστα, έχω ένα τατουάζ στο αριστερό μου χέρι, το οποίο γράφει «21/12/2009», την ημερομηνία δηλαδή του ατυχήματος, και συνεχίζει «ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!».

Όσο λοιπόν ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι, διάβαζα για τις σχολές της προπονητικής και, με το που σηκώθηκα, έδωσα κατευθείαν για τα διπλώματα.

Είχα ήδη συνεργαστεί με προπονητές που μου έδωσαν μια έμπνευση, ένα ερέθισμα, και ένας από αυτούς ήταν ο κύριος Βαγγέλης Ιντζέκαρος, ο οποίος με είχε παίκτη και αρχηγό στον Θρίαμβο Αθηνών και από τότε μου είχε πει «σταμάτα το ποδόσφαιρο νωρίς, γιατί βλέπω σε εσένα προπονητικά χαρακτηριστικά, να ξεκινήσεις από νωρίς την προπονητική».

Αυτό όμως που αναμφισβήτητα με έκανε να θέλω να ασχοληθώ και αποτελούσε κίνητρο για μένα είναι το γεγονός ότι πρόκειται για ένα πολύ δημιουργικό και επιδραστικό επάγγελμα, το οποίο, εάν το κάνεις σωστά και συνεχίσεις να εξελίσσεσαι, βοηθά και τους ποδοσφαιριστές να βελτιωθούν.

Δεν έχω κρύψει ποτέ ότι ένας προπονητής που θαυμάζω, με όλη τη σημασία της λέξεως, είναι ο Πεπ Γκουαρντιόλα, γιατί δεν έχει απλώς επιτυχίες σε αυτό που κάνει αλλά είναι πολύ επιδραστικός στις ομάδες και τις χώρες που έχει δουλέψει.

Έχει ένα πολύ συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, το οποίο εμένα προσωπικά με εκφράζει, δεν παρεκκλίνει από τις αρχές του, είναι πολύ σταθερός, καινοτόμος, πρωτοποριακός, δεν φοβάται να ρισκάρει και θα έλεγα ότι έχει αλλάξει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Πολλά πράγματα που έχουμε παρακολουθήσει από τις ομάδες του τα βλέπουμε για πρώτη φορά, εν αντιθέσει με άλλους προπονητές που παρουσιάζουν μεν κάτι ωραίο, αλλά κάπου το έχουμε ξαναδεί.

Επιστρέφοντας στα δικά μου, δεν θα ξεχάσω ποτέ πώς βγήκα στην αγορά με το βιογραφικό μου, όταν είχα πάρει το πρώτο δίπλωμα της προπονητικής, χωρίς να έχω παίξει επαγγελματικό ποδόσφαιρο και χωρίς να είμαι γνωστός.

Ζητούσα δουλειά και δεν το κρύβω ότι πρότεινα να με προσλάβουν χωρίς αμοιβή, απλώς να με αφήσουν να δείξω τη δουλειά μου.

Δεν έβρισκα πόρτες ανοιχτές, δεν με εμπιστεύονταν, μάλιστα χαρακτηριστικά θυμάμαι μια ατάκα «βρε κόουτς, σε εμάς θα μάθεις, στην πλάτη μας;», δεν ήξερα πού να πάω.

Είχα τότε ένα εφηβικό τμήμα που προπονούσα και, όταν τελείωσε εκείνη η χρονιά, βρήκα μια ομάδα που στην κυριολεξία είχε παραδώσει τη σφραγίδα της, δεν κατέβαινε στο Πρωτάθλημα της Γ’ ερασιτεχνικής. 

Πήγαμε λοιπόν με μια παρέα και έναν φίλο, ο οποίος στο τέλος έγινε και παράγοντας της ομάδας, την πήραμε και από το Γ’ ερασιτεχνικό φτάσαμε να διεκδικούμε το Πρωτάθλημα στη Γ’ Εθνική την τελευταία αγωνιστική. Πρόκειται για την Κύπρο Κορυδαλλού.

Εγώ, μέχρι και τη χρονιά που η ομάδα ανέβηκε στην Α’ ερασιτεχνική, ήμουν προπονητής, γενικός αρχηγός, παράγοντας, φροντιστής και μερικές φορές έπλενα και τα ρούχα των παικτών, γιατί δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα, κι όλα αυτά χωρίς να παίρνω κάποια χρήματα.

Το μεγάλο πρόβλημα που είχα στις πρώτες μου ομάδες ήταν το γεγονός ότι έπρεπε να βρίσκω τρόπους να προσαρμόζομαι στις δυσκολίες που έχουν τέτοιου είδους σωματεία άκρως ερασιτεχνικά, ενώ οι φιλοδοξίες μου ήταν άκρως επαγγελματικές.

Ακόμα κι αν δεν αμειβόμουν, ήθελα να πετύχω σε αυτό.

Ας σκεφτεί κανείς ότι, για να μπορέσω να πάρω έναν παίκτη με τα δικά μου χαρακτηριστικά, έτσι όπως τον ήθελα για τα δεδομένα της κατηγορίας, χωρίς όμως να υπάρχουν τα χρήματα, είχα πάει πέντε φορές στην Κόρινθο για να του μιλήσω και να τον πείσω.

Συνάντησα δυσκολίες που με έκαναν να νιώσω συναισθήματα πρωτόγνωρα και τα τελευταία χρόνια, δουλεύοντας σε ομάδες που δίνουν χρήματα στους ποδοσφαιριστές τους, καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι να βρίσκεσαι σε υψηλό επίπεδο.

Σε όλες τις ομάδες μου δέθηκα πάρα πολύ συναισθηματικά και όλες τους έχουν αφήσει κάτι πολύ βαθιά χαραγμένο μέσα μου, με έχουν στιγματίσει, καθώς παντού έζησα πράγματα για πρώτη φορά.

Για παράδειγμα, ο Άγιος Ιερόθεος ήταν η πρώτη ομάδα που εργάστηκα στην Γ’ Εθνική, το Μοσχάτο ήταν η πρώτη με την οποία έζησα την άνοδο από μια ερασιτεχνική κατηγορία στη Γ’ Εθνική. ανέβαινα από το Γ’ τοπικό στη Β’, από τη Β’ στο Α’ τοπικό και μετά στη Γ’ Εθνική, ήταν κάτι πρωτόγνωρο.

Η Κηφισιά ήταν για εμένα ό,τι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί στην προπονητική διαδικασία, γιατί εκεί γνώρισα ανθρώπους πολύ υψηλού επιπέδου, όχι μόνο στο κομμάτι του ποδοσφαίρου αλλά και γενικότερα της ζωής, οι οποίοι με έκαναν να νιώσω πάρα πολύ καλά και να δω πώς είναι το επαγγελματικό ποδόσφαιρο μέσα από μια ωραία ποδοσφαιρική κουλτούρα.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ φυσικά την άνοδο της ομάδας από τη Γ’ στη Β’ Εθνική, κάτι που ζούσαμε όλοι μας για πρώτη φορά. βίωσα το συναίσθημα τού να ξεκινάς από την πιο χαμηλή κατηγορία της Ελλάδας και να βρίσκεσαι στη Β’ Εθνική.

Όταν πήγα στον Πανιώνιο, κατάλαβα τι σημαίνει δυναμική, τι σημαίνει κόσμος, τι σημαίνει όνομα.

Και εκεί ήταν κάτι το πρωτόγνωρο, καθώς στο πρώτο μας εκτός έδρας παιχνίδι είχαμε 1.000 άτομα  στην κερκίδα, φιλάθλους που τραγουδούσαν για την ομάδα επί 90 λεπτά, αριθμός που δεν συναντάται στις περισσότερες ομάδες Super League, ενώ και στα εντός έδρας παιχνίδια η ομάδα είχε φτάσει να έχει 4.000 κόσμο.

Όλο αυτό με έκανε να νιώσω την πίεση, το άγχος, τη χαρά, όλα αυτά τα πράγματα που ζούμε σε πολύ μεγάλες ομάδες και αισθάνομαι ευλογημένος που βρέθηκα εκεί και δούλεψα σε μια ομάδα με πραγματική δυναμική, μια από τις μεγαλύτερες της Ελλάδας.

Το γεγονός ότι οι έως τώρα ομάδες στις οποίες έχω εργαστεί βρίσκονται εντός Αττικής νομίζω ότι είναι τυχαίο. στο παρελθόν έχω μιλήσει με ομάδες από την επαρχία, την Κύπρο, το Ντουμπάι.

Θα πήγαινα παντού, αρκεί αυτό που θα μου προσφέρουν να μου παρέχει τις προϋποθέσεις για να μπορέσω να δουλέψω επαγγελματικά, να μπορώ να έχω ένα καταρτισμένο προπονητικό team, να έχω τις εγκαταστάσεις. Οπότε, ναι, θα έφευγα, παρόλο που έχω οικογένεια.

Στις συνεντεύξεις λοιπόν με συλλόγους της επαρχίας, της Κύπρου και του Ντουμπάι είχαμε ξεκινήσει καλά, αλλά στο τέλος των συζητήσεων έκρινα ότι τα δεδομένα δεν ήταν τέτοια που να με κάνουν να αφήσω την οικογένειά μου και να πάω να εργαστώ κάπου μακριά.

Με τη γυναίκα μου είμαστε πολλά χρόνια μαζί και έχουμε δύο κορούλες, προσπαθώ λοιπόν οι επιλογές μου να είναι πολύ προσεκτικές, ακόμα και αν χρειαστεί να μείνω εκτός.

Η προπονητική είναι πολύ απαιτητική, πρέπει να έχεις ψυχική σταθερότητα και να είσαι προετοιμασμένος ότι, από τη στιγμή που υπογράφεις, ουσιαστικά υπογράφεις και την απόλυσή σου. είναι ο κύκλος της ζωής αυτός γενικότερα, πόσο μάλλον στη δουλειά αυτή.

Ένας προπονητής, ιδίως στην Ελλάδα, δυστυχώς δεν μπορεί να κάτσει στον ίδιο πάγκο για πολλά χρόνια, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, πολύ ρευστά, άρα πρέπει να είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι και σταθεροί.

Προσωπικά δεν παρεκκλίνω από τις αρχές μου, από το στυλ παιχνιδιού μου, από αυτό που θέλω να εφαρμόσω, το οποίο δεν έχει να κάνει μόνο με το αποτέλεσμα του αγώνα της Κυριακής αλλά και με την εξέλιξη των ποδοσφαιριστών. δεν κάνω εκπτώσεις, ακόμα και αν μετά την Κυριακή μπορεί να απολυθώ.

Είμαι πολύ συνειδητοποιημένος, οπότε, ακόμα κι αν έρθει το μοιραίο, είμαι προετοιμασμένος για αυτό.

Τις τελευταίες δύο φορές που απολύθηκα από τις ομάδες της Κηφισιάς και του Πανιωνίου, είχα την επόμενη μέρα πρόταση για να εργαστώ σε ομάδα με καλές οικονομικές απολαβές.

Έκρινα όμως ότι δεν ταιριάζει στο δικό μου προφίλ, οπότε έμεινα για κάποιους μήνες εκτός, με αποτέλεσμα να κάνω αρκετές δουλειές, γιατί έχω μια οικογένεια και πρέπει να τους προσφέρω αυτό που πρέπει.

Αν εξαιρέσουμε την οικογένειά μας και τα παιδιά μας, ό,τι πιο ιερό και σημαντικό έχουμε, το ακριβώς επόμενο είναι η δουλειά μας. δουλεύοντας λοιπόν στο ποδόσφαιρο, είμαι πάντα ευτυχισμένος!

Όταν είμαι σε μια ομάδα, κάνω αυτό που πραγματικά αγαπάω και ασχολούμαι μόνο με αυτό, τότε δεν είμαι απλώς χαρούμενος, είμαι ίσως από τους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους!

Όσον αφορά στη σχέση μου με τους παίκτες, προσπαθώ να είμαι πολύ κοντά τους, ώστε να μπορώ να τους αφουγκράζομαι, να τους κάνω να καταλάβουν πόσο σημαντική είναι η εξέλιξη και η βελτίωσή τους, να τους πείσω ότι τα πάντα στη ζωή βελτιώνονται, πόσο μάλλον το ποδόσφαιρο.

Υπάρχουν βέβαια διάφορα στυλ προσέγγισης, να είναι κάποιος απόμακρος, να είναι υποστηρικτικός, να είναι φιλικός. Εμένα θεωρώ ότι δεν με χαρακτηρίζει το «απόμακρος», προσπαθώ να έχω μια ισορροπία, να είμαι δηλαδή πολύ κοντά στα παιδιά, αλλά να υπάρχει και η κόκκινη γραμμή της αυστηρότητας, όσον αφορά σε θέματα πειθαρχίας και γενικότερα νοοτροπίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο τρόπος που παίζει η ομάδα της ΑΕΚ του κυρίου Αλμέιδα είναι αξιοθαύμαστος, θεωρώ ότι είναι αυτός που πρέπει να έχει μια ομάδα σύγχρονη, η οποία τρέχει μέσα στο γήπεδο, προσπαθεί να κερδίζει την μπάλα παντού, ανακτά την μπάλα, παίζει επιθετικά κι έχει ολοκληρωμένη προσέγγιση απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο.

Η κατεύθυνση που έχουμε εμείς της ΑΕΚ Β από τον προπονητή είναι να κάνουμε την ίδια μέρα και ώρα προπόνηση στο δίπλα γήπεδο ακριβώς.

Οπότε καταλαβαίνει κανείς ότι υπάρχει καθημερινή τριβή και επαφή τόσο με τον ίδιο όσο και με τους συνεργάτες του. Έχουμε μιλήσει, έχουμε κάνει μίτινγκ, με έχει καλέσει στο γραφείο του και μου έχει πει τι θα ήθελε από εμένα στη Β’ ομάδα της ΑΕΚ.

Γιατί, είτε βλέπεις την πρώτη είτε τη δεύτερη ομάδα, πρέπει να γίνεσαι θεατής στο ίδιο στυλ παιχνιδιού, το ίδιο σύστημα, την ίδια νοοτροπία, την ίδια κουλτούρα.

Προφανώς λοιπόν υπάρχει συνεννόηση και επικοινωνία, γιατί επί της ουσίας πρέπει να ενώσουμε αυτά τα δύο γκρουπ.

Από τη στιγμή που ιδρύθηκαν οι ομάδες Β της ΑΕΚ, του Παναθηναϊκού, του Ολυμπιακού κτλ, ήταν μια πολύ ισχυρή μου επιθυμία να είμαι σε μια τέτοια ομάδα, γιατί νομίζω ότι ταιριάζει πολύ στο προφίλ μου σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

Θα ήθελα δηλαδή να είμαι σε ομάδες που δίνουν πολύ μεγάλη έμφαση στην ατομική και την ομαδική εξέλιξη του γκρουπ και, επειδή είμαι υπέρμαχος αυτής της φιλοσοφίας, όντας στην ΑΕΚ Β, θα ήθελα να εξελιχθώ μέσα από το γκρουπ κι εγώ ο ίδιος, να καλλιεργηθώ, γιατί μιλάω καθημερινά με υψηλού επιπέδου ανθρώπους του ποδοσφαίρου και του οργανισμού της ΑΕΚ, εργοφυσιολόγους, γυμναστές, τον κύριο Αλμέιδα, τους συνεργάτες του.

Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς ότι όλο αυτό με έχει κάνει καλύτερο και, εξελισσόμενος μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία, θέλουμε μαζί με τους συνεργάτες μου, όσο πιο σύντομα και σωστά, να εξελίξουμε και τους ποδοσφαιριστές μας, ώστε να μπορέσουμε να προωθήσουμε παιδιά στη μεγάλη ομάδα.

Αυτό που σίγουρα προσπαθούμε να περάσουμε στη Β’ ομάδα είναι ότι οι ευκαιρίες στη ζωή έρχονται εκεί που δεν τις περιμένεις. Και, όταν χτυπήσει η πόρτα της πρώτης ομάδας, πρέπει τα παιδιά αυτά να είναι έτοιμα να ανταποκριθούν.

Συνεπώς, δεν υπάρχει καλύτερο πρότυπο να έχουν από τους ποδοσφαιριστές της Α’ ομάδας, οι οποίοι προπονούνται τόσο σκληρά, παίζουν σε τόσο υψηλές εντάσεις και έχουν πάντα το πνεύμα του νικητή.

Λέμε συνέχεια «δείτε η μεγάλη ομάδα τι dna, τι κουλτούρα παιχνιδιού, τι σκεπτικό παιχνιδιού έχει, πρέπει να γίνουμε το ίδιο. Κοιτάξτε πόσο ωραίο είναι αυτό που συμβαίνει». δεν χρειάζεται να ανατρέξουμε στο παρελθόν για πρότυπα, γιατί βλέπουμε μπροστά μας αυτό που γίνεται με την ΑΕΚ.

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×