Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - Dinamo Zagreb (Champions League, 3ος προκριματικός γύρος, ρεβάνς): 19/8/23, 21:45, Cosmote Sport 1


SpiRos
 Share

mvp - κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

76 members have voted

  1. 1. mvp

    • Στάνκοβιτς
      0
    • Ρότα
      0
    • Βίντα
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Γιόνσον
      0
    • Πινέδα
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Αραούχο
    • Ελίασον
      0
    • Γκατσίνοβιτς
    • Μάνταλος
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Στάνκοβιτς
    • Ρότα
    • Βίντα
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
      0
    • Γιόνσον
    • Πινέδα
    • Τσούμπερ
      0
    • Γκαρσία
    • Αραούχο
      0
    • Ελίασον
      0
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Μάνταλος
    • Γαλανόπουλος
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Έριξα μια ματιά στα κροατικά φόρα, τους ετσουξε άσχημα ο Βιντα, ζητάνε να μην ξανακληθει στην Εθνική ενώ οι περισσότεροι έχουν γίνει Αντβέρπ 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 10
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Mike said:

Έριξα μια ματιά στα κροατικά φόρα, τους ετσουξε άσχημα ο Βιντα, ζητάνε να μην ξανακληθει στην Εθνική ενώ οι περισσότεροι έχουν γίνει Αντβέρπ 

Πόνος είναι, δε θα περάσει! Θα παρακολουθώ τα ματς με σλάβια πράγας, ελπίζω σε μεγάλο κάζο!

Για Αντβέρπ, επειδή αυτή τη φορά θα έρθουν φιλοξενούμενοι σε εμάς (όπως θα πάνε και δικοί μας), ας είμαστε ξανά τύπος και υπογραμμός.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήσαμε και αυτό και επιζήσαμε με  κάποια χρόνια σίγουρα χαμένα. Αλλά από την άλλη ευτυχώς που τους βγήκε των μούλων η ψυχή και πήρανε στο τέλος σαδιστικό πουλί. 
 

Ελαφρύ το χώμα παλίκαρε Μιχάλη. 

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδαμε Χιτσκοκικο σενάριο με σαδιστικό πλοτ τουιστ κ τους Κροάτες στα γόνατα κ ανάσκελα....

 Έκανα μια γύρα καμιά ώρα πριν ξεκινήσει  το ματς ,κ υπήρχε μια περίεργη ηρεμία απ' έξω.

Ήταν η πιο λάιτ εξέδρα  που έχει γίνει έως τώρα νομίζω.

Στο τέλος ξέσπασε ο κόσμος.

 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο επεστρεψα στην πινδο εβαλα 2 τσιπουρακια κ την πεφτω γ νανι

Καλημερα ΑΕΚΑΡΑ μου

{Αδη πολυ κουνουπι του νειλου στην καρδιτσα....) 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

Μια πρώτη παρατήρηση. Παιζουν και οι Κροάτες. Και οι πούστηδες το πάλεψαν και διαβασαν. 

Μεσα στον αγώνα προσπάθησαν παρα πολύ να σπάσουν το μπιλντ απ πιέζοντας στην παράλληλη πασα απο το ένα σεντερμπακ στο αλλο. Και ο βιντα και ο μουκουντι εδειξαν να μην το περιμένουν και αυτό τους αποσυντόνισε αρκετά πιστεύω.

Αυτό που περίμενα αλλα δεν έγινε, ήταν να πηγαινει είτε ο Γιονσον είτε ο Σιμανσκι αναμεσα στα σεντερμπακ στο μπιλντ απ. Αντι να πηγαινουν εκει, πηγαιναν στο πλάι στη θέση του ανεβασμένου, οπότε οι Κροάτες συνέχισαν να πιέζουν στο μπιλντ απ.

Μια αλλη παρατήρηση-διαπιστωση, πιστεύω πως με Τσούμπερ θα βλέπουμε Πινέδα αριστερά. Τον Γκάτσι, που είναι φανταστικος μπροστά αλλα ράθυμος στις καλύψεις, θα τον βαζει όταν έχει Αραούχο μέσα, που κάνει πολλά παραπανω χιλιόμετρα απο Τσούμπερ.

Γκαρσία και Τσούμπερ τους απομονωσαν με την άμυνά τους οι Κροατες. Έδωσαν χώρο στα πλάγια που πίστευαν ορθά ότι τις σέντρες έχουν τα κορμιά να τις αντιμετωπίσουν καλύτερα, απο το να τους την βγούμε απο τον άξονα.

Μανταλος Γαλανόπουλος και πάλι θετικοί και βελτίωσαν πολύ τον άξονα.

Η ομάδα είναι ΟΜΑΔΑ, είναι ένα μεγάλο σύνολο που αλλος θα τραβήξει τώρα αλλος τον Νοεμβρη και άλλος τον Μαρτη. Εγώ πιστεύω και στον Ματίας και στους παίκτες, όλοι βελτιώνοντε προσπαθπύνε και προσφέρουν, και μαζίτους βελτιώνεται η ομάδα.

Περα απο το ότι είναι ναζίδια, αποκλεισαμε μια πολύ καλή ομάδα

  • Δικεφαλάκι 3
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά αγωνιστικά η Ντιναμό είναι εξαιρετική ομάδα. Κατοχή, τεχνική, συνεργασίες και αγωνιστική πειθαρχία μέσα στο γήπεδο ήταν πράγματα που έβγαζαν μάτια. Δεν είναι τυχαία ομάδα CL τα τελευταία χρόνια ακόμα και αν δεν καταφέρνει σημαντικά πράγματα.

Λιβακοβιτς μια κατηγορία μόνος του, ότι και να πούμε μιλάμε για έναν τεράστιο τερματοφύλακα.

Τι τρομερή βραδιά ζήσαμε χθες. Απίστευτη!!

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Bukowski said:

Με Κροατική περιγραφή

 

Φωναζε το μουνακι οταν επιασε το πέναλτι ο κροατης αλλα στου βιντα τι καλα το βούλωσε... Εκλαψα με μαντΟλας

  • Δικεφαλάκι 2
  • Hahaha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!! :D 

Τώρα που πλέον έχουν πέσει οι σφυγμοί

Αρχικά ακόμα ΔΕΝ το πιστεύω οτι το κάναμε αυτό, δεν θυμάμαι να έχω ζήσει ποτε κατι αντίστοιχο με την ΑΕΚ ειδικά σε Ευρωπαικό παιχνίδι. 

Θέλω να ξεκινήσω από τη Δυναμό, πέρα του τραγικού γεγονότος που θα συνοδεύει αυτή την ομάδα στην ψυχή μας για πάντα, ήταν μια ομάδα όπως -σαν λειτουργία club- θα ήθελα να είναι κάποια στιγμή η ΑΕΚ. Έχει ακαδημίες που βγάζουν παίκτες υψηλότατου επιπέδου, κάνει καλές Ευρωπαικές πορείες και μετά τους πουλάει. Εαν δεν είχαν θέμα με τη φυσική τους κατάσταση πιστεύω πως θα ήταν πολύ πιο ζόρικά τα πράγματα. Δεν ξερω τι στραβό έχει αυτός ο Livakovic και δεν παίζει τουλάχιστον σε ομάδα μεγάλου Ευρωπαικού πρωταθλήματος. Οι τοποθετήσεις που έχει στην εστία είναι καταπληκτικές. 

Για την ΑΕΚΑΡΑ τώρα ... θεωρώ πως το ειδικό βάρος που είχε ο αγώνας στους παίκτες που το άρχισαν λειτουργησε αρνητικά, ειδικά όσο δεν κατάφερναν να βάζουν γκολ στα πρώτα στάδια του αγώνα. Κάναμε πολλά λάθη στην αμυνα προκειμένου να κάνουμε build up (ειδικά Stankovic, Vida, Moukoudi) και τους χαρίζαμε ευκαιρίες χωρίς να έχουν κάνει κάτι αυτοί. Πρέπει να το δει ο Almeida αυτό, αν και νομίζω στο δεύτερο ημίχρονο ο Stankovic έκανε βολέ πιο εύκολα αντι να ψάχνει πάσα. Μας πάγωσε το γκολ στο 45 (δεν ηταν φαουλ για μένα), χωρίς αυτό νομίζω στο β θα ήταν άλλος αγώνας. 

Οι αλλαγές που μπήκαν και ειδικά ο Gacinovic άλλαξαν όλο το παιχνίδι και μας έδωσαν ζωντάνια. Χάσαμε αρκετές ευκαιρίες συνολικά και συνεχίζουμε να μην έχουμε εύκολο γκολ όπως πέρσι αλλά ευτυχώς ο Άγιος Τσίνο έκανε το θαυμα του άλλη μια φορά (αργεί ακόμα μια προτομή στο παιδί???) και φτάσαμε το πέναλτι. Εκεί ρε Mattias είσαι εντελώς ΛΑΘΟΣ, εισαι πιο λάθος απο το να γράψει ο γιος μου 1+1 = 3. Αρχικά ο Garcia είναι ΧΕΙΡΙΣΤΟΣ εκτελεστής πέναλτι, πάντα ήταν. Δεν το έχει ρε παιδί μου, ούτε σε 5αδα πέναλτι δεν θα τον έβαζα. Παίρνει ο Gaci τη μπαλα μόνος του αγκαλια με το που πάει ο διαιτητής στο VAR, ε αφησε τον να το ρίξει. Είχα κάνει το σταυρό μου να μπει το πέναλτι για τον Μιχάλη, ούτε για τα παιδιά μου που ηταν γηπεδο ουτε τιποτα και ας μην ήξερα καθόλου το παιδί. Με το που παει ο Garcia να ρίξει έβρισα και γύρισα πλάτη γονατιστος να μην βλέπω ... Γιατι ρε Mattias να πρέπει να πεθάνουμε δηλαδή δεν καταλαβαίνω ... Ευτυχως τέλος καλό όλα καλά, το κάρφωσε ο ΜΟΝΟΣ παίκτης που είχε την εμπειρία να κάνει αυτό ακριβώς που έπρεπε. Μπορεί να έχει μεγαλώσει, να κάνει λάθη αλλά ο επόμενος μας παίκτης σε εμπειρία δεν εχει ουτε τη μισή του Vida. 

Ο κόσμος ήταν πάρα πολύ καλός και επιτέλους σε έναρξη δευτερου ημιχρόνου η κερκίδα ήταν ζωντανή. Αποδείξαμε οτι μπορούμε και χωρίς καπνογόνα κλπ

Για να κλείσω, στην αρχή του αγώνα που έκαναν αυτό το μικρό "αφιέρωμα" στον Μιχάλη η κόρη μου (10 ετων) έβαλε τα κλάμματα, νωρίτερα είχε κάνει μια ζωγραφία και πήγε και την άφησε στο σημείο ... αυτό θα πεί ΑΕΚ.

Στη λήξη που είχα πέσει στο καρεκλάκι αναποδα κλαίγοντας μου είπαν μετά τα παιδία πως ένας άσχετος ήρθε και μου χαιδεψε το κεφάλι (νόμιζα ηταν ο γιος μου), να είναι καλά ο άνθρωπος ... και αυτό θα πει ΑΕΚ  

Εννοείται είπα στα παιδιά μου να μην γίνουν σαν εμένα 

 

Μόνο ΑΕΚ 

  • Δικεφαλάκι 11
  • Μπομπίτσα 10
Link to comment
Share on other sites

Πιο ψύχραιμα.

Θα ήταν τεράστια ποδοσφαιρική αδικία να μην περάσουμε, όπως ήταν π.χ. στο Κίεβο το 2018 για να δώσω ένα πρόσφατο παράδειγμα.

Είχαμε πει από την κλήρωση ότι η όποια πρόκριση ή αποκλεισμός θα ήταν ψυχοβγαλτης με αυτή την ομάδα.

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εκτός των προβλημάτων ανασταλτικά εμένα με προβλημάτισε και το γεγονός ότι μας βγάλαν 7 φορές οφσάιντ -και λέω μας βγάλαν γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις έμοιαζε να ναι δουλεμένο

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Δε παιζαμε μονοι μας.. 

Δεν εχουν οντως καταλαβει οι περιασοτεροι ποσο καλη ομαδα ειναι η ντιναμο. Και πως ςχει καποιους παικτες που με κλςιστα ματια θα επαιρναν τη φανελα σπιτι τους σε αυτην την αεκ

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Bukowski said:

Παντως και τα τελειώματα των περισσότερων φάσεων που εβγαλε ο Κροατης (τρομερός παντως) δεν ηταν και τα καλυτερα δυνατα.

Αυτα τα σχολια ενοουσα στο χθεσινο μου σχολιο ... που λιγοι τα βλεπουν ( κυριολεκτω )

Link to comment
Share on other sites

να πω και μια μαλακια πρωινη

 

αν αναβαν καπνογονα στο γκολ του Τσινο, θα τους κερδιζαμε στη παραταση

  • Δικεφαλάκι 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mike said:

να πω και μια μαλακια πρωινη

 

αν αναβαν καπνογονα στο γκολ του Τσινο, θα τους κερδιζαμε στη παραταση

Πιθανο αλλα θα χαμε παιξει +30 λεπτά αγώνα ακομα στα κόκκινα κ μεθαύριο έχουμε παλι ματς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zahos said:

Πιθανο αλλα θα χαμε παιξει +30 λεπτά αγώνα ακομα στα κόκκινα κ μεθαύριο έχουμε παλι ματς. 

Αλλο ηθελα να πω , οτι θα κοβανε το ρυθμο μεχρι να ξεντουμανιασει το γηπεδο και δεν θα βαζαμε το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΚαρα! .&-  Για τον Μιχάλη.

Προκριση βγαλμένη από τα υγρά όνειρα του Χιτσκοκ, και θα ηταν τεράστια αδικία να μέναμε εκτός πλέι οφφ.  Θεωρώ ότι συνολικά παίξαμε καλύτερα και δικαιούμασταν ίσως και την νίκη αν είμασταν λίγο πιο τυχεροί. Οι κροατες είναι καλή και δεμένη ομάδα, αλλά τα γκολ τους και ειδικά το 2ο προήλθαν από αμυντική αδράνεια και έλλειψη συγκέντρωσης, Μουκουντι είσαι παιχταράς αλλά χθες ηταν σε κακή μέρα.


Ps1. Ματιας σ’αγαπω, ΑΕΚ σε λατρεύω!

PS2. Πετάξαμε έξω τους ναζί και καλή τους διάλυση εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mike said:

Αλλο ηθελα να πω , οτι θα κοβανε το ρυθμο μεχρι να ξεντουμανιασει το γηπεδο και δεν θα βαζαμε το δευτερο

Ναι το χουμε διαπιστώσει και απο πέρυσι αυτο, παιχτικα καθαρα δλδ οταν ανάβουμε καπνογονα τη δικια μας ομαδα κοβουμε και χαλαμε το ρυθμό της, γιατί όταν τον πιάνουμε δν μας σταματάει κανεις και βοηθαμε τον αντιπαλο έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, amd said:

Που ακριβώς τον έκανε να μοιάζει αμυντικός της πλάκας σε ποια ακριβώς φάση?

Anti na shkonei to xeri gia offside sto goal eprepe na pesei pano tou as ekane kai penalty. Kakh antidrash.

Link to comment
Share on other sites

Just now, felman said:

Anti na shkonei to xeri gia offside sto goal eprepe na pesei pano tou as ekane kai penalty. Kakh antidrash.

δεν τον εχει τον πετκοβιτς στην φαση ο μουκουντι περιμενω φαση που εξεθεσε ο πετκοβιτς τον μουκουντι

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πράγμα εγώ είδα καλύτερη τη Ντιναμο για να είμαι δίκαιος. Στο πασινγκ γκειμ καθώς έχει φοβερά ποιοτικούς παίχτες, ακόμα και τα χαφ της ειναι άρτιοι τεχνικά. Σε όλα τα υπόλοιπα σορρυ αλλά δεν είδα κάπου την ΑΕΚ να υστερεί. Άντε και στο τέρμα αλλά αυτό δεν μπαίνει σε ζυγαριά. 
 

Οι περισσότερες τελικές τους ήταν είτε απο στατικες φάσεις είτε με σουτ εκτός περιοχης. Αντίθετα η ΑΕΚ τους έβγαλε καθαρότατες φάσεις μέσα απο την περιοχή και ποιοτικά καλύτερες. Κάποιος αν έχει τα Xgoals θα μπορούσε να μας βοηθήσει γιατί στο πρώτο ματς φάνηκε ξεκάθαρα. Ποδοσφαιρική αμαρτία θα ήταν αν δεν πέρναγες 

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συνειδητοποιώ σήμερα είναι ότι από πέρυσι τέτοια εποχή, ούτε ένας αντίπαλος μας δεν ήταν καλύτερος από την ΑΕΚ. Ούτε ένας.

Χάσαμε από Βόλο, βαζελα, Γιάννενα, γαύρο, ΠΑΟΚ. Ακόμα και τότε, κανένας δεν ήταν καλύτερος της ΑΕΚ.

Μη μιλήσουμε για κάτι ισοπαλίες όπως στη λεωφόρο πχ που τους άλλους τους έκανες Λεβαδειακούς.

Θέλω να καταλήξω στο ότι μέχρι να βρεθεί ομάδα που θα είναι καλύτερη από την ΑΕΚ στο γήπεδο, γιατί έναν χρόνο τώρα αυτό ακόμα δεν το έχουμε δει, το ταβάνι της ΑΕΚ ακόμα δεν έχει τεθεί.

Ένας χρόνος, είναι μεγάλο διάστημα για κάτι τέτοιο. Ρε ούτε ένας καλύτερος, το διανοειστε;

  • Δικεφαλάκι 17
  • Μπομπίτσα 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gybe21 said:

@felmanδώσε κλίμα ρε ,λίγα έγραψες χθες .

 

Kserathikane. Travagane ta malia tous. Den to pistevane. Eprepe na deis ta moutra tous.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Hahaha 5
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΑ ΓΟΥΡΙΑ..

( στο 85' εφυγα απο πιτσαρια γνωστου νησιου του Αιγαιου και ειπα στο γυιο να με παρει τηλ μολις βαλουμε γκολ...

επαναλαμβανω...μολις και οχι ΑΝ...

Επιστρεφω ψυχραιμος μετα το κολιγκ του υιου..

και αναμενω χωρις να πολυκοιταω ποδοσφαιρικα..

Στο μπενάλτυ βγαινω οξω κανω προσευχη σκεφτομαι τον ΠΑΤΕΡΑ μου και τον ΜΙΧΑΛΗ .... 

κλεινω ματια και αυτια,

οι εξωθεν διερχομενοι βλεπουν τον τρελο του νησιου...

και με κλεισμενα τα αυτια ακουω τους αλαλαγμους και τα τραπεζια να φευγουν και να σπανε πιατα...

Επιστρεφω ηρεμα και καληνυχτιζω τους αγαπητους συνδαιτημόνες...

Οχι..ειλικρινα δεν πιστευω στα γουρια....πιστευω στο Θεο μεταφυσικα..

 

  • Δικεφαλάκι 4
  • Μπομπίτσα 8
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×