Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - Marseille (Europa League 4η αγ.): 09/11/23, 22:00)


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

52 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
      0
    • Ελίασον
    • Γαλανόπουλος
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
    • Σιντιμπέ
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
    • Μάνταλος
    • Γκαρσία
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
      0
    • Ελίασον
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Just now, JOSS said:

Λείπει και αυτός ο Φερναντεζ , ποτε αναμένεται ;  

Iανουάριο είχε πει ο κοουτς σε μία δήλωση του

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια σήμερα κοντεψαμε να κοιμηθουμε στην κερκίδα, κανένας παλμός, καμία ένταση. Ίσως η χειρότερη εξέδρα σε ματς στη Φιλαδέλφεια. 

Επίσης το χειρότερο κοουτσαρισμα του Αλμειδα από τότε που ήρθε. Δεν δέχομαι και δε θα καταλαβω ποτέ το γιατί έγινε δεύτερος επιθετικός ο Μανταλος. Δεν μπορεί να παίξει πολύ ο Αραουχο ή ο Τσουμπερ; Δε με νοιάζει, βαλτους από 30 λεπτά. Όχι αυτό το ανέκδοτο. Απαράδεκτο. 

Επίσης Χατζισαφι ώρα να το παρατήσει το άθλημα, ήταν άθλιος. 

Ο Λιβαι έπιανε από το πρώτο σπριντ του και μετά μονίμως τους κοιλιακούς του αριστερά, είχε και κάτι tape εκεί πέρα. Δεν είναι έτοιμος και δεν ξέρω αν μας ξαναπουν ότι έχει υποτροπη.

Όλοι ντεφορμε σήμερα. Αυτοί που δεν ήταν ντεφορμε ήταν οι οπαδοί της Μαρσειγ οι οποίοι τραγουδουσαν σε όλο το ματς γρήγορα και έντονα συνθήματα κι όχι αυτά τα αργοσυρτα μοιρολογια και τα επικολυρικα doom sludge. Μπράβο τους.

  • Δικεφαλάκι 3
  • Μπομπίτσα 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Araujo21 said:

Ιανουαριο

Ιανουάριο λογικά να ξεκινήσει προπονήσεις, Μάρτιο βλέπω να παίζει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Man Of Faith said:

Δεν είχα δει το ματς του '89 αλλά υποθέτω το ίδιο κακοί ήμασταν και τότε.

Χειρότεροι, αλλά η τότε Μαρσειγ ήταν επιπέδου τωρινής Ιντερ

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Με τους Μαρσεγιεζους δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου. Σε απροσδιόριστο χρόνο στο παρελθόν είχα μάθει ότι αυτοί είναι φίλοι μας, αλλά δεν έτυχε κάτι περισσότερο. Αργότερα άρχισαν να βγαίνουν πολλές φωτογραφίες από την εξέδρα τους λόγω διαδικτύου, πολλα μπλουζάκια κι άλλα αξεσουάρ της Μαρσέιγ στο πέταλο, αλλά και πάλι. Όλο αυτό το σεβομουν αλλά μου ήταν αδιάφορο.

Αυτό που έγινε στη Μασσαλία ήταν εντυπωσιακό αλλά δεν ήμουν εκεί. Τα είδα από μια οθόνη. Σήμερα που τους είδα πρώτη φορά από κοντά, ένιωσα πράγματα. Όταν είδα την άσπρη σημαία των κομάντο (όταν ακούω Μαρσέιγ το μυαλό μου πάει ακριβώς σε αυτή τη σημαία), ένιωσα μια οικειότητα. Εικόνες που έβλεπα σε σχεδόν καθημερινή βάση, λάιβ στα μάτια μας.

Εντυπωσιακή η εξεδρα τους. Φεύγοντας έπεσα πάνω τους στην έξοδο. Γνήσια αγάπη. Δεν ήθελα να φύγω. Σκέφτηκα ότι έπρεπε να βρω τον Σπύρο, αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμουν. Όλοι αγκάλιαζαν και χαιρετούσαν ολους. Είχαν μάθει και συνθήματα μας. Αποχαιρέτισα και μια Μαρσεγιεζα λέγοντας της ζετεμ.

Νομίζω ότι σήμερα αγάπησα τη Μαρσέιγ και πρώτη φορά νιώθω αγάπη για μια άλλη ομάδα. Πλέον τις Κυριακές θα κοιτάζω τι έκαναν κι αυτοί.

Μαζί με τους τίτλους μας, το ταξίδι στο Βελιγράδι, την ιστορία μας, ένας ακόμα λόγος περηφάνειας μας είναι αυτή η σχέση. Η οποία έχει ξεφύγει πλέον από τα όρια ορίτζιναλ-κομαντο. Απόψε και στη Μασσαλία γράφτηκε ιστορία και νιώθω τυχερός που ήμουν παρών στο ένα μέρος.

Τα αγωνιστικά είναι δευτερεύοντα 

  • Δικεφαλάκι 2
  • Μπομπίτσα 17
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ψύχραιμα, πέρσι έκανες μια υπερβασάρα και φέτος ερχεσαι στα ισια σου σε μια πιο δυσκολη χρονιά λόγω ύπαρξης Ευρώπης αλλαγής προετοιμασίας κλπ κλπ.

Δεν ειμαστε κακοί αλλα δεν ειμαστε και οι γαμαω τα πάντα που φαινομασταν πέρσι.

Παρόλαυτα, οχι απλα να συνεχίσουμε, εγώ λεω να επενδύσουμε ακομα παραπανω στο ιδιο στυλ παιχνιδιου και στην ομαδα κλπ κλπ

  • Δικεφαλάκι 5
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν κακό το κοουτσάρισμα. Ο Τσούμπερ τελευταία δε βλέπεται, σήμερα δε βοήθησε καθόλου και αναρωτιέμαι γιατί αυτό δεν το βλέπει κανένας. Πολύ φλύαρος, δεν έχει την τρίπλα, τα σουτ του είναι κακά, οι πάσες του μέτριες. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να βγει ο Γκατσίνοβιτς.

Ο Λιβάι δεν είναι έτοιμος αλλά η ομάδα με Λιβάι είναι διαφορετική. Και μόνο που τραβάει τους αμυντικούς και τον φοβούνται κάνει δουλειά. Θα μπορούσαμε και τόσο κακοί που ήμασταν σήμερα να πάρουμε αποτέλεσμα.

Προχωράμε. Εμπιστοσύνη στον Ματίας.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MITSAKLAS said:

Σόρρυ φίλε Άτλα και δεν πάει σε εσένα το σχόλιο αυτό, αλλά από τότε που βγήκαν τα εξ-γκολ, χάθηκαν τα γκολ.

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και ως ένα σημείο το συμμερίζομαι. Πράγματι κατι είναι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκείας. Πιο πολύ θέλω να τονίσω ότι δεν είμαστε για πετάμα.

Link to comment
Share on other sites

Oi 2 protes seires pano aristera sthn 8 oikogeneies, gomenes kai kyrile zevgaria Marsegezoi.

Gyro sta 25 atoma. Mazi kathisame. Den ksero pos vrhkane afta ta eishthria.

Panta aftes oi theseis einai diathesimes pantos.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TheNarrator said:

οκ θα το πω 

ΠΑΡΕ ΧΑΦ

το χειροτερο ολων ειναι οτι δε μας βγηκε ο Πιζαρο… κομβικη μεταγραφη που εγινε φλοπ με τη μια.

Δεν εχει σημασία ο Πισάρο... Και σε αυτό το Ευρωπαικό ματς φάνηκε το πρόβλημα μας στα αμ. χαφ.

Οι Γάλλοι αλλά και οι περισσότερες ομάδες έχουν έναν ψηλό, δυνατό και συνήθως γρήγορο χαφ και έναν πιο τεχνίτη. Εμείς δεν έχουμε ψηλό+δυνατό χαφ, παιζουμε με 2 τρεχαντήρια, αλλά ο Πινέδα δεν μπορεί να διεκδικήσει τις μπάλες απο το θηρίο του αντιπαλου ενώ ό Σιμάνσκι εξουδετερώνει τον αντίπαλο χαφ, αλλά είναι ακίνδυνος δημιουργικά.. Ο Γιόνσον είναι πιο ισορροπημένος αλλά τρέχει λιγότερο απο τους άλλους 2.  Το αποτέλεσμα είναι ότι ή δεν θα δημιουργούμε βάζοντας τους 2 ξανθούς, ή θα κινδυνέυουμε απο τις χαμένες κατοχές.

Δεν είναι κανένας τους κακός παίκτης, αλλά δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Για τον Αθανασιάδη τι να πώ??

 

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Atlas21 said:

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και ως ένα σημείο το συμμερίζομαι. Πράγματι κατι είναι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκείας. Πιο πολύ θέλω να τονίσω ότι δεν είμαστε για πετάμα.

Ειναι πρωιμη προσπαθεια στην μπαλα τα advanced stats. Στο ΝΒΑ, που εκει το εχουν παει μακρυα το επιπεδο και αναλυουν το παραμικρο, παλι βλέπεις κενα μεταξύ στατιστικης και αληθειας.

Χρήσιμο εργαλείο σίγουρα τα xG και σου δείχνει αρκετά, αλλα ακομα πολύ πολύ πρώιμα τα πράγματα.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, steluckyy said:

Σήμερα ήταν κακό το κοουτσάρισμα. Ο Τσούμπερ τελευταία δε βλέπεται, σήμερα δε βοήθησε καθόλου και αναρωτιέμαι γιατί αυτό δεν το βλέπει κανένας. Πολύ φλύαρος, δεν έχει την τρίπλα, τα σουτ του είναι κακά, οι πάσες του μέτριες. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να βγει ο Γκατσίνοβιτς.

Ο Λιβάι δεν είναι έτοιμος αλλά η ομάδα με Λιβάι είναι διαφορετική. Και μόνο που τραβάει τους αμυντικούς και τον φοβούνται κάνει δουλειά. Θα μπορούσαμε και τόσο κακοί που ήμασταν σήμερα να πάρουμε αποτέλεσμα.

Προχωράμε. Εμπιστοσύνη στον Ματίας.

Ο Τσουμπερ δεν εχει κανει μισο καλο ματς αριστερα. Ουτε μισο.

Αντιθετα στην επιθεση ειναι σχεδον παντα καλος. Το θεμα ειναι οτι πισω απο τον Γκατσινοβιτς στα αριστερα δεν υπαρχει κανενας αρα παει ο Τσουμπερ εκει και κατα την αποψη μου χαραμιζεται.

Εγινε κακος σχεδιασμος εκει θεωρω

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexKR21 said:

Ο Τσουμπερ δεν εχει κανει μισο καλο ματς αριστερα. Ουτε μισο.

Αντιθετα στην επιθεση ειναι σχεδον παντα καλος. Το θεμα ειναι οτι πισω απο τον Γκατσινοβιτς στα αριστερα δεν υπαρχει κανενας αρα παει ο Τσουμπερ εκει και κατα την αποψη μου χαραμιζεται.

Εγινε κακος σχεδιασμος εκει θεωρω

To είπε ο Άγγλος, δεν βγήκε ο Πισάρο μέχρι στιγμής. Αυτό ήταν το λάθος. Αν έμπαινε ο Πισάρο αντί Γκατσινοβιτς θα έμπαινε ο Τσούμπερ αντί Μάνταλου.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Atlas21 said:

To είπε ο Άγγλος, δεν βγήκε ο Πισάρο μέχρι στιγμής. Αυτό ήταν το λάθος. Αν έμπαινε ο Πισάρο αντί Γκατσινοβιτς θα έμπαινε ο Τσούμπερ αντί Μάνταλου.

Ασχετα απ το αν εχει βγει ο Πιζαρο, δεν θυμαμαι να τον εχει βαλει ποτε ο Αλμειδα αριστερα. Παντα στον αξονα τον εβαζε. Αρα προτιμησε να εχει μια ακομα εξτρα εναλλακτικη στο αξονα παρα αριστερα.

Θεωρω πως μεχρι στιγμης δεν του χει βγει

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικα υπομονη  μεχρι να φερει ο βρωμογερος 1-2 καλα εξτρεμ  και 8ρι. Η ομαδα εχει 1.5 καλο παιχτη δημιουργικα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros 9-11 said:

Με τους Μαρσεγιεζους δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου. Σε απροσδιόριστο χρόνο στο παρελθόν είχα μάθει ότι αυτοί είναι φίλοι μας, αλλά δεν έτυχε κάτι περισσότερο. Αργότερα άρχισαν να βγαίνουν πολλές φωτογραφίες από την εξέδρα τους λόγω διαδικτύου, πολλα μπλουζάκια κι άλλα αξεσουάρ της Μαρσέιγ στο πέταλο, αλλά και πάλι. Όλο αυτό το σεβομουν αλλά μου ήταν αδιάφορο.

Αυτό που έγινε στη Μασσαλία ήταν εντυπωσιακό αλλά δεν ήμουν εκεί. Τα είδα από μια οθόνη. Σήμερα που τους είδα πρώτη φορά από κοντά, ένιωσα πράγματα. Όταν είδα την άσπρη σημαία των κομάντο (όταν ακούω Μαρσέιγ το μυαλό μου πάει ακριβώς σε αυτή τη σημαία), ένιωσα μια οικειότητα. Εικόνες που έβλεπα σε σχεδόν καθημερινή βάση, λάιβ στα μάτια μας.

Εντυπωσιακή η εξεδρα τους. Φεύγοντας έπεσα πάνω τους στην έξοδο. Γνήσια αγάπη. Δεν ήθελα να φύγω. Σκέφτηκα ότι έπρεπε να βρω τον Σπύρο, αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμουν. Όλοι αγκάλιαζαν και χαιρετούσαν ολους. Είχαν μάθει και συνθήματα μας. Αποχαιρέτισα και μια Μαρσεγιεζα λέγοντας της ζετεμ.

Νομίζω ότι σήμερα αγάπησα τη Μαρσέιγ και πρώτη φορά νιώθω αγάπη για μια άλλη ομάδα. Πλέον τις Κυριακές θα κοιτάζω τι έκαναν κι αυτοί.

Μαζί με τους τίτλους μας, το ταξίδι στο Βελιγράδι, την ιστορία μας, ένας ακόμα λόγος περηφάνειας μας είναι αυτή η σχέση. Η οποία έχει ξεφύγει πλέον από τα όρια ορίτζιναλ-κομαντο. Απόψε και στη Μασσαλία γράφτηκε ιστορία και νιώθω τυχερός που ήμουν παρών στο ένα μέρος.

Τα αγωνιστικά είναι δευτερεύοντα 

Δεν έχω δει τίποτα, δεν έχω διαβάσει τίποτα και άνοιξα ΚΜ πέφτοντας πάνω σε αυτό. Είμαι μάλλον τυχερός. Δεν θα διαβάσω τίποτα άλλο και θα κρατήσω αυτό.

ΑΕΚαρα μου ΘΕΑ όλης της γης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlexKR21 said:

Ο Τσουμπερ δεν εχει κανει μισο καλο ματς αριστερα. Ουτε μισο.

Αντιθετα στην επιθεση ειναι σχεδον παντα καλος. Το θεμα ειναι οτι πισω απο τον Γκατσινοβιτς στα αριστερα δεν υπαρχει κανενας αρα παει ο Τσουμπερ εκει και κατα την αποψη μου χαραμιζεται.

Εγινε κακος σχεδιασμος εκει θεωρω

Δεν πρέπει να ξαναπαίξει ο Τσούμπερ ποτέ αριστερά. Καλύτερα Ελίασον αριστερά (έχει παίξει και εκεί) και Τσούμπερ μόνο αναπληρωματικό 10αρι. Όταν έλειπε ο Αραούχο στα πλέι οφ ο Τσούμπερ ήταν όαση. Εκεί είναι η θέση του και το ξέρουμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Νύχτα απ' αυτές που ψάχνεις από κάπου να πιαστείς. Όσο κι αν η Μαρσέιγ δεν θυμίζει το σκορποχωρι του Μαρθελινο, δεν πίστευα ότι θα κάνουμε δύο ήττες από τους Γάλλους. Το 4-1-4-1, που είχε παίξει και στο Μπράιτον ο Ματίας δεν του βγήκε. Θέλει χαφαρους στη μέρα τους και ένταση για να παιχτεί ορθολογικά και με τον Μάνταλο πλάι στον κακό απόψε Πινέδα, δεν βγήκε. Είδαμε ΑΕΚ για ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο και πήραμε ακόμα μια τζούρα στην αναμπουμπουλα στο φινάλε με τα συνεχόμενα κόρνερ. Ακόμα κι έτσι, μπορούσαμε το Χ.

Η Μαρσέιγ είχε χαφ που καταπινανε παίχτες και χιλιόμετρα. Η ΑΕΚ δεν έβγαλε ένταση, δεν σκοράρει εύκολα, και χαραμιζει κατά τη γνώμη μου τον Τσουμπερ στα αριστερά. Επιπλέον, για να πάρεις πράγματα από παίχτη πάνω στον ασβέστη θες και overlap και underlap. Δεν τα είδαμε. Ο Γκαρσία ανέτοιμος μεν, αλλά όταν μπήκε ο Πόνσε η ομάδα γύρισε αναγκαστικά 10-15 μέτρα πιο πίσω. Κακή βραδιά, νωχελική εξέδρα. Πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να συνεχίσουμε.

Πριν από το ματς, είχαμε τρία (ας τα πούμε) match point: με μια νίκη στα τρία ματς που απέμεναν εξασφαλιζαμε την Ευρώπη τον Φλεβάρη. Πλέον μένουν δύο. Το επόμενο είναι με την καλύτερη ομάδα του ομίλου. Και μετά μια τελευταία ζαριά στο Άμστερνταμ.

Ωραίες οι εικόνες με τους Μασσαλους και πριν (απ' όσο έμαθα) και μέσα στο γήπεδο αλλά και μετά το ματς έξω από τη θύρα τους όπου έμεινα αρκετά ανάμεσα τους. 

Το πρωί, επιστροφή στα ξένα, μ' ένα σακίδιο γεμάτο πίκρα, αλλά με το λευκό κασκολακι από το Champions League του '94 πάντα μέσα. Όμορφη Φιλαδέλφεια, τα λέμε στις 30 του μήνα ξανά. Ματίας ανάγκασε με να πάρω κι άλλο Aegean pass. Μελό το έκανα, θα το ελαφρυνω: "ένα γκολ κι ένα βαθμό ρε τι σας ζητάω;"

ΑΕΚΑΡΑ για πάντα.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ποτέ ότι θα ζήσω ματς της ΑΕΚ στη Φιλαδέλφεια που οι αντίπαλοι παίκτες μπαίνουν για ζέσταμα και χειροκροτούνται, που στην ανακοίνωση των ενδεκάδων οι αντίπαλοι παίκτες δεν ακούνε ούτε μισή γιούχα και που μετά από νίκη οι αντίπαλοι παίκτες κάνουν το γύρο του θρίαμβο σε όλο το γήπεδο και χειροκροτούνται ξανά. 

Αυτό που θέλω να πω, χωρίς να έχω καμία σχέση με την αδερφοποιηση των οπαδών μας με τους Γάλλους, είναι ότι  γουστάρω τρελά το πάρτι που έγινε σήμερα πριν την έναρξη του αγώνα αλλά και κατά τη διάρκεια ανά περιόδους, αλλά στα δικά μου μάτια αυτή ήταν και η αιτία που η κερκίδα ήταν η χειρότερη μεχρι στιγμης στη ΝΦ. 

Θα έπρεπε νομίζω να διαχωρίσουμε το οπαδικο με το αγωνιστικό κομμάτι και να κάνουμε τους παίκτες (και τονίζω, μόνο τους παίκτες) της Μαρσειγ να νιώσουν ότι ήρθαν εδώ για να γαμηθουνε και όχι να νιώθουν ότι παίζουν φιλικό ματς προς τιμήν τους. Ένιωθα ότι ντρεπομασταν να ρίξουμε στους παίκτες και 5-6 καντήλια για να μην παρεξηγηθουν οι Γάλλοι. 

Παρόλα αυτά μοναδική εμπειρία, σκεφτείτε ότι μια παρέα Άγγλων από το Λονδίνο στο τέλος του ματς με πιάσαν και με ρώτησαν γιατί χειροκροταμε τους οπαδούς και τους παίκτες της αντίπαλης ομάδας και αν αυτό το κάνουμε με κάθε φιλοξενούμενο. 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Το έπαιξες το παλεψες το εχασες πάμε παρακάτω με λίγη τύχη δεν θα το έχανες αλλά κομβικοι παίχτες ήταν σε κακό βράδυ. Η 3η θέση είναι ο ρεαλιστικός στόχος πλέον. Μόνο αγάπη για την ομάδα τα έδωσε όλα.

Τακτικά πολύ καλή η μαρσειγ σίγουρα τυχερή αφού προηγήθηκε χωρίς να έχει γίνει ούτε μισή φάση αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο όταν εσύ έχεις Αθανασιάδη και ο άλλος λοπεθ 

Να κερδίσεις την Κυριακή να πας στην διακοπή ήρεμος έχεις 2 ματς ακόμα και ακόμα φαβορί είσαι για την 3η θέση 

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΕΚ χτες, εδειξε ΣΡΗΝ ΠΡΑΞΗ πως ειναι κατι παραπανω από μια ομαδα. Ακομα και οτι το ποδοσφαιρικο περασε σε δεύτερη μοίρα, εβγαλε εναν old school ρομαντισμο που μπορεί να τον πεις "χαζο" και "αφελη" αλλα θα ναι για πάντα φάρος.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×