Jump to content

ΑΕΚΑΡΑ - Marseille (Europa League 4η αγ.): 09/11/23, 22:00)


SpiRos
 Share

mvp - Κόουτσινγκ - βραβείο Μάνταλου  

52 members have voted

  1. 1. mvp

    • Αθανασιάδης
      0
    • Σιντιμπέ
      0
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
    • Χατζισαφί
      0
    • Σιμάνσκι
    • Άμραμπατ
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
      0
    • Μάνταλος
      0
    • Γκαρσία
      0
    • Τσούμπερ
      0
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
      0
    • Ελίασον
    • Γαλανόπουλος
      0
    • ΚΑΝΕΝΑΣ
  2. 2. Κόουτσινγκ Αλμέιδα

  3. 3. Βραβείο Μάνταλου (χειρότερος παίκτης)

    • Αθανασιάδης
    • Σιντιμπέ
    • Βίντα
      0
    • Μουκουντί
      0
    • Χατζισαφί
    • Σιμάνσκι
      0
    • Άμραμπατ
      0
    • Πινέδα
    • Γκατσίνοβιτς
    • Μάνταλος
    • Γκαρσία
    • Τσούμπερ
    • Αραούχο
      0
    • Πόνσε
      0
    • Ελίασον
      0
    • Γαλανόπουλος
      0
    • ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Στα αγωνιστικα καναμε δυο ηττες απο μια ομαδα που ειναι ξεκαθαρα επιπεδο CL. Εχουμε καρβέλια ακομα για να φτασουμε εκει.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stavros 9-11 said:

Με τους Μαρσεγιεζους δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου. Σε απροσδιόριστο χρόνο στο παρελθόν είχα μάθει ότι αυτοί είναι φίλοι μας, αλλά δεν έτυχε κάτι περισσότερο. Αργότερα άρχισαν να βγαίνουν πολλές φωτογραφίες από την εξέδρα τους λόγω διαδικτύου, πολλα μπλουζάκια κι άλλα αξεσουάρ της Μαρσέιγ στο πέταλο, αλλά και πάλι. Όλο αυτό το σεβομουν αλλά μου ήταν αδιάφορο.

Αυτό που έγινε στη Μασσαλία ήταν εντυπωσιακό αλλά δεν ήμουν εκεί. Τα είδα από μια οθόνη. Σήμερα που τους είδα πρώτη φορά από κοντά, ένιωσα πράγματα. Όταν είδα την άσπρη σημαία των κομάντο (όταν ακούω Μαρσέιγ το μυαλό μου πάει ακριβώς σε αυτή τη σημαία), ένιωσα μια οικειότητα. Εικόνες που έβλεπα σε σχεδόν καθημερινή βάση, λάιβ στα μάτια μας.

Εντυπωσιακή η εξεδρα τους. Φεύγοντας έπεσα πάνω τους στην έξοδο. Γνήσια αγάπη. Δεν ήθελα να φύγω. Σκέφτηκα ότι έπρεπε να βρω τον Σπύρο, αλλιώς ακόμα εκεί θα ήμουν. Όλοι αγκάλιαζαν και χαιρετούσαν ολους. Είχαν μάθει και συνθήματα μας. Αποχαιρέτισα και μια Μαρσεγιεζα λέγοντας της ζετεμ.

Νομίζω ότι σήμερα αγάπησα τη Μαρσέιγ και πρώτη φορά νιώθω αγάπη για μια άλλη ομάδα. Πλέον τις Κυριακές θα κοιτάζω τι έκαναν κι αυτοί.

Μαζί με τους τίτλους μας, το ταξίδι στο Βελιγράδι, την ιστορία μας, ένας ακόμα λόγος περηφάνειας μας είναι αυτή η σχέση. Η οποία έχει ξεφύγει πλέον από τα όρια ορίτζιναλ-κομαντο. Απόψε και στη Μασσαλία γράφτηκε ιστορία και νιώθω τυχερός που ήμουν παρών στο ένα μέρος.

Τα αγωνιστικά είναι δευτερεύοντα 

Μπορουμε να κανονισουμεβεκδρομη μασσαλια. Σε κανα ντερμπι

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Atlas21 said:

Για Χ ήτανε, πάλι. 1.86 - 2.32 τα xG

Δυστυχώς είμαστε άτυχοι. Λάθος να φύγει ο Πινέδα και να μείνει ο σπουδαίος πετρος, κόπηκε η ομάδα στα δύο. Δεν πειραζει, το παλέψαμε ειλικρινα. Μονο ΑΕΚ

Ναι, μτο γράφημα που εβαλα ειναι χαρακτηριστικο,με έξι τελικές στην εστία. Χθες η ποιότητα των τελικών ήταν καλύτερη π.χ. από ο,τι με τον Άγιαξ. Απλώς, η τριπλή αλλαγή έχοντας τον Τσουμπερ αριστερά και παραμένοντας βασικός ο Μάνταλος, έφεραν κάμψη της φοράς που είχε πάρει η ΑΕΚ. 

 

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Ατυχία επαναλαμβανόμενη δεν είναι ατυχία . Προφανώς κάτι δεν γίνεται σωστά μεσοεπιθετικά για να μην μπαίνουν τα γκολ και προφανώς κάτι γίνεται λάθος μεσοεπιθετικά για να τρώμε πάντα γκολ . Πίστη στο προπονητή και στην ομάδα και θα το βρούμε . 

Δεν είχα πολλή όρεξη εχθές μετά τα απογευματινά και το είδα χαλαρά και δεν ασχολήθηκα με τπτ άλλο . 

Όσο για τη Μαρσέιγ αγωνιστικά έπαιξε έξυπνα την ΑΕΚ χωρίς αφέλεια. Έψαχνε την ευκαιρία να το κλειδώσει χωρίς να εκβιάσει με χαφαρες . Εξωαγωνιστικά πάντα αυτή την αδελφοποίηση της είχα ψηλά στο μυαλό μου και αντίστοιχη του μεγέθους της Ας και έχει τη καθολική αποδοχή του κόσμου δλδ καμιά σχέση με τις άλλες . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βλέπω όλα αρνητικά. Προφανώς γίνονται και λάθη, η χρησιμοποίηση του Μάνταλου ήταν ένα από αυτά. Οι αγώνες μέχρι σήμερα αποδεικνύουν ότι η ΑΕΚ μια χαρά στέκεται απέναντι σε αυτές τις ομάδες. Χάνει στις λεπτομέρειες, πρώτον γιατί δεν υπάρχει ανάλογη εμπειρία, δεύτερον γιατί ανταγωνίζεσαι ομάδες με πολύ ποιοτικότερους παίχτες. Το ότι καταφέρνει με τον τρόπο της να είναι ανταγωνιστική είναι κάτι σημαντικό, αν θελουμε να προοδεύσει η ομάδα είναι αυτός ακριβώς ο τρόπος. 
 

Το πιο ανησυχητικο είναι αυτό που είπε ο Μαικ. Αυτό με τις ευκαιρίες εδώ και 1,5 χρόνο δεν παλευεται

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά στάθηκε η ΑΕΚ είχε 3-4 στιγμές δεν τις έκανε γκολ. Έφαγε ένα γκολ από κόρνερ όπου χάθηκαν τα μαρκαρισματα και ο αετός στο τέρμα θύμισε ελευθεροπουλο

Είσαι στο  πιο δύσκολο όμιλο ακόμα έχεις το λανω χέρι για την 3η θέση

Ούτε θα σταθώ σε μανταλους μη μανταλους και τα λοιπά ανούσια πράγματα οποίος και να έπαιζε στο τέλος της ημέρας θέλει να βάλεις την μπαλα μέσα. Θεωρώ ότι η ΑΕΚ στήθηκε άψογα στο γήπεδο ουσιαστικά είχε κόψει τις πολλές γρήγορες μεταβάσεις των Γάλλων και το ματς ισορροπουσε. Από την στιγμή που δεν σκοραρες από το 46 μέχρι το 60 που τους εξαφανισες από το γήπεδο μετά τα πράγματα ήταν δύσκολα. Έμπειρη ομάδα η μαρσειγ το διαχειριστηκε σωστά.

Η ΑΕΚ την φετινή χρονιά μεγαλώνει θυμάται πως είναι να παίζεις τέτοια ματς στα ίσια με το δικό σου στυλ. Κάποιες φορές θα χαμογελάσει κάποιες όχι σίγουρα πάντως εμένα με γέμισε και η προσπάθεια και ο τρόπος. Την μαρσειγ προσωπικά την λατρεύω από μικρό παιδί ίσως ο τελικός απέναντι στην Μίλαν να βοήθησε λίγο παραπάνω είναι ευλογία ότι αυτός ο δεσμός σε αυτα τα 2 ματς έγινε ακόμα δυνατότερος και ότι όλη η Ευρώπη είδε αυτά που έγιναν.

Προχωράμε έχει μέλλον και η Ευρώπη 

  • Δικεφαλάκι 8
  • Μπομπίτσα 2
Link to comment
Share on other sites

στην ΑΕΚ ΠΟΤΕ δε της χαριστηκε τπτ. Βημα βημα θα γίνουν ολα. Ειμαστε σε ομιλο με Φανελες βαριες. Η μπραιτον που εχει μικροτερη φανελα και λιγοτερη ευρωπαικη εμπειρια εκατσε πανω μας στην πρεμιερα.

Οι αλλοι 2 ειναι συλλογοι με τονους εμπειρια. Με ικανοποιει που τους παιζουμε στα ισια και δεν ειμαστε φτωχοι συγγενεις.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή που μοιάζει με Δευτέρα.

Όταν εμείς αγχωνόμαστε με τον τερματζή, φανταστείτε οι αθληταί. 

Ομάδα ασύνδετη. Κρίμα τα ξενύχτια του Πελάδο.

Είδα παλιές γνωστές φάτσες. Και νέες. 🖤💛

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ασμοδαίος said:

Παρασκευή που μοιάζει με Δευτέρα.

Όταν εμείς αγχωνόμαστε με τον τερματζή, φανταστείτε οι αθληταί. 

Ομάδα ασύνδετη. Κρίμα τα ξενύχτια του Πελάδο.

Είδα παλιές γνωστές φάτσες. Και νέες. 🖤💛

επανηλθες δυναμικα. προσεξε μη ξαναπαντρευτεις. 😁

  • Hahaha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hmixrono na eixame akoma goal den vazame. 

Pshla kormia h Marseille gemath me athlites se antithesh me thn dikh mas omada.

Den exoume efkolia sto goal kai eimaste provlepsimoi.

Elpizo se ena efxaristo vrady me thn Lamia gia na kleisei efxarista mia dyskolh evdomada.

  • Δικεφαλάκι 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, felman said:

Elpizo se ena efxaristo vrady me thn Lamia gia na kleisei efxarista mia dyskolh evdomada.

Η Λαμία φέτος είναι πολύ καλή ομάδα και το βράδυ μόνο ευχάριστο δεν αναμένεται πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MITSAKLAS said:

Η Λαμία φέτος είναι πολύ καλή ομάδα και το βράδυ μόνο ευχάριστο δεν αναμένεται πάντως. 

Επιτέλους, κανονικότητα.

  • Hahaha 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MITSAKLAS said:

Η Λαμία φέτος είναι πολύ καλή ομάδα και το βράδυ μόνο ευχάριστο δεν αναμένεται πάντως. 

Poly kalh h Lamia fetos nai.

Me eksairesh to paixnidi me ton Panaitoliko ola ta ypoloipa mats sthn NF fetos htan dyskola.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, MITSAKLAS said:

Νταξ' αν είναι καλό για την ηρεμία της ομάδας ας τα ρίξουμε στο Μάνταλο, αλλά είναι έτσι;

Δεκαετία 80, βαζέλια - γαύροι στο ημίχρονο 2-0.

Προπονητής στον γαύρο -νομίζω- ο Κέσλερ. Παντελής άγνοια της Ελληνικής πραγματικότητας. Τους μιλάει στο ημίχρονο για το πως και τι να γυρίσουνε το ματς.

Στο τέλος ρωτάει αν κάποιος έχει να πει κάτι (Οβροπαϊκή νοοτροπία αφού).

Και λέει ο Αναστόπουλος : "Μίστερ, μας έχουν κάνει άλογα. Εγώ λέω να κάτσουμε ταμπούρι πίσω μην γράψει παραπάνω και μετά το ματς τα ρίχνουμε στη διαιτησία κι όλα καλά."

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, stavros 9-11 said:

Αποχαιρέτισα και μια Μαρσεγιεζα λέγοντας της ζετεμ.

Μόνο ? Δεν μπορεί ... Θά 'πατε και δυό κουβέντες για τα κλαμπ στη Δυτική Μασσαλία.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Νονός said:

Δεκαετία 80, βαζέλια - γαύροι στο ημίχρονο 2-0.

Προπονητής στον γαύρο -νομίζω- ο Κέσλερ. Παντελής άγνοια της Ελληνικής πραγματικότητας. Τους μιλάει στο ημίχρονο για το πως και τι να γυρίσουνε το ματς.

Στο τέλος ρωτάει αν κάποιος έχει να πει κάτι (Οβροπαϊκή νοοτροπία αφού).

Και λέει ο Αναστόπουλος : "Μίστερ, μας έχουν κάνει άλογα. Εγώ λέω να κάτσουμε ταμπούρι πίσω μην γράψει παραπάνω και μετά το ματς τα ρίχνουμε στη διαιτησία κι όλα καλά."

Ειναι τελικός κυπέλου και είναι 1-0 το ημίχρονο! Το λέει ο rexona αλλά τον αποπαίρνει ο (νομίζω) Έλληνας προπονητής, τελικό 4-0

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νονός said:

Δεκαετία 80, βαζέλια - γαύροι στο ημίχρονο 2-0.

Προπονητής στον γαύρο -νομίζω- ο Κέσλερ. Παντελής άγνοια της Ελληνικής πραγματικότητας. Τους μιλάει στο ημίχρονο για το πως και τι να γυρίσουνε το ματς.

Στο τέλος ρωτάει αν κάποιος έχει να πει κάτι (Οβροπαϊκή νοοτροπία αφού).

Και λέει ο Αναστόπουλος : "Μίστερ, μας έχουν κάνει άλογα. Εγώ λέω να κάτσουμε ταμπούρι πίσω μην γράψει παραπάνω και μετά το ματς τα ρίχνουμε στη διαιτησία κι όλα καλά."

Νομίζω ότι είναι από τον τελικό κυπέλλου, το 4-1.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ ξενέρωσα γιατί ξέρω ότι η ομάδα έχει δυνατότητες και τις έχει δείξει. Με δυνατές ομάδες τεσταριστηκαμε πολλές φορές φέτος και δεν τα πάμε άσχημα στον τρόπο που παίζουμε. Άλλη ιστορία η συγκομιδή βαθμών όπου ειδικά στη Μασσαλία και ΝΦ με Αγιαξ έπαιξε τεράστιο ρόλο η διαιτησία. Η ομάδα κοιτάει στα μάτια μεγάλες ομάδες με τεράστια ιστορία στην Ευρώπη. Δεν γίνεται να τα κάνει όλα τέλεια. Υπομονή και όλα θα στρώσουν. Είμαστε σε καλό δρόμο και θα διορθωθούν οι αδυναμίες. Το τημ Αλμειδα το έχει ξανακάνει.

 

Από τις πιο δυνατές πιο ΑΕΚτζηδικες μέρες οι αγώνες με την Μαρσέιγ. Με τα αδέρφια μας. Όποιος ήταν σε αυτά τα δύο ματς θα τα θυμάται για πάντα.

  • Δικεφαλάκι 1
  • Μπομπίτσα 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kami said:

Ειναι τελικός κυπέλου και είναι 1-0 το ημίχρονο! Το λέει ο rexona αλλά τον αποπαίρνει ο (νομίζω) Έλληνας προπονητής, τελικό 4-0

Ναι ρε ! Ο συχωρεμένος ο κυρ-Αντώνης ο Γεωργιάδης ! Το μπέρδεψα με μια παρόμοια ατάκα που είχε σκάσει ο μουστάκιας σε ξένο, νομίζω στον Κέσλερ.

  • Δικεφαλάκι 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
 Share

×